7R CST Gdynia MTB Maraton / MP XCM już 20 września

Poznajemy szczegółowe informacje na temat 7R CST Gdynia MTB Maraton 2020 - wyścigu, podczas którego rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w maratonie MTB.

7R CST Gdynia MTB Maraton

Za niecałe dwa tygodnie na interwałowych ścieżkach Gdyńskiego Maratonu MTB rozegra się walka o tytuły mistrzowskie w maratonie MTB. Oczywiście najwięcej emocji budzi rywalizacja Elity, ale podczas tej imprezy o koszulki Mistrzów Polski powalczą też zawodnicy innych kategorii Pzkol oraz amatorzy.

W Gdyni po raz drugi z rzędu odbędzie się krajowy czempionat XCM, a gospodarzem imprezy ponownie będzie 7R CST MTB Gdynia Maraton. Tradycje tego wyścigu są bardzo bogate, albowiem edycja 2020 będzie już piętnastą odsłoną maratońskiego ścigania się po Gdyni i okolicach. Wzorem ubiegłej edycji w ramach Mistrzostw Polski XCM odbędą się zarówno wyścigi dla zawodników licencjonowanych, jak również amatorów, a dla osób, które nie czują się na siłach pokonać długi dystans przygotowano też krótszą trasę Fun/Gravel. 

Kategorie i dystanse - MP XCM Pzkol

Najbardziej prestiżowe są oczywiście wyścigi zawodników licencjonowanych, a wśród nich rywalizacja Elity mężczyzn oraz kobiet, ale podczas 7R CST MTB Gdynia Maraton wszystkie regulaminowe kategorie będą miały swoje wyścigi o mistrzowskie koszulki. 

Na dystansie 90 km rywalizować będą: Elita mężczyzn i kobiet, U-23 mężczyzn i kobiet, Cyklosport mężczyzn oraz Masters I i II mężczyzn. Z kolei na dystansie 45 km odbędą się MP XCM Pzkol dla kategorii: Junior mężczyzn i kobiet, Cyklosport kobiet, a także Masters III mężczyzn i Masters Kobiet. 

 
 

 

Kategorie i dystanse - MP XCM Amatorów

W ramach MTB Gdynia Maraton rozegrane zostaną też Mistrzostwa Polski XCM dla amatorów. Identyczny dystans, co zawodowcy, czyli 90 km pokonają kategorie M2 i M3, natomiast 45 km będzie liczyła trasa dla kategorii: K1, K2, K3, K4, M1, M4, M5 oraz M6. 

Dystans Fun / Gravel

Wszyscy uczestnicy, którzy zechcą poczuć atmosferę MP, ale nie koniecznie są gotowi na jazdę na długiej i wymagającej kondycyjnie trasie przygotowano krótsza opcję ścigania - 28 km. Na tym dystansie odbędą się dwa osobne wyścigu: na rowerach MTB (Fun) oraz na rowerach szutrowych (Gravel).

Nowa trasa

 

 

Trasę tegorocznej imprezy stworzono na nowo w oparciu o ubiegłoroczną 30-kilometrową rundę. Wydłużono ją do 45 km, a wśród dołożonych fragmentów znalazł się m.in. nowy ciekawy i wymagający technicznie zjazd. Zawodnicy MP XCM - w zależności od kategorii - będą pokonywali ją jeden raz lub dwukrotnie. Nowa runda jest oczywiście mocno interwałowa, a ilość i stromizna poszczególnych podjazdów sprawia, że w Gdyni zapowiada się naprawdę wymagająca rywalizacja. Wg danych ze strony organizatora na 45-kilometrowej rundzie suma przewyższeń wynosi aż 1726 metrów, co daje aż 3450 metrów na 90 kilometrach! Te liczby już same w sobie robią wrażenie i zapewniają sporą selekcję.

Szczegółowe informacje

  • Termin: 20.09.2020
  • Miejsce: Gdynia, parking pomiędzy Gdynia Arena i Centrum Handlowym Riviera
  • Start: MP XCM Licencja 11.00 / MP XCM Amatorzy 11.20 / Fun i Gravel 9.00

Faworyci

 

 

Wyścig Elity mężczyzn tradycyjnie zapowiada się jako pojedynek drużyny JBG-2 CryoSpace z pozostałymi zawodnikami. Czerwony pociąg może zagrać wieloma mocnymi kartami, choć oczywiście jako faworytów należy uznawać Adriana Brzózkę, który będzie bronił tytułu z ubiegłego roku, ale również Krzysztofa Łukasika, który po wygraniu MP XCO na pewno jest ,,w nodze”. Oczywiście liczebność tej grupy dopuszcza też zupełnie inne ciekawe scenariusze z ich strony. Walkę z nimi nawiąże na pewno drużyna CST 7R MTB Team z Karolem Rożkiem na czele, ale być może również Filip Helta z VW Samochody Dostawcze MTB Team, czy Piotr Konwa z SGR Specialized. Oczywiście Mistrzostwa Polski rządzą się swoimi prawami i do rywalizacji o podium może dołączyć się ktoś zupełnie niespodziewany. Taki właśnie przebieg może mieć wyścig kobiet - pretendentek do tytułu o równych szansach jest kilka. W dobrej formie są Marlena Droździok, Barbara Borowiecka, ale również specjalizująca się w XCO Aleksandra Podgórska. Na liście startowej są też inne mocne zawodniczki, które również powinny włączyć się w rywalizację. M.in. Zuzanna Krzystała, Michalina Ziółkowska, czy Aleksandra Andrzejewska, która może sprawić niemałą niespodziankę - podczas Bike Maratonu w Zieleńcu na przełomie sierpnia i września pewnie wygrała Giga Kobiet z niewielką stratą do czołowych polskich maratończyków. 

Więcej informacji: www.mtbgdyniamaraton.pl

Sponsorami Tytularnymi wydarzenia 3 rok z rzędu są operator logistyczny 7R oraz producent opon CST. Imprezę wspiera gospodarz i Partner Strategiczny – miasto Gdynia. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie B-Active.

Podobne artykuły