Zapowiedź MP XC 2020

Szymon Wołdziński

W ten weekend, już po raz trzeci z rzędu w Mrągowie, rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Cross Country. Tytułów Mistrzów Polski w elicie bronić będą Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak z Kross Racing Team.

Dla wielu kolarzy, a także kibiców, powrót do ścigania na najwyższym poziomie, po tak długiej przerwie, jest czymś, na co bardzo czekali. Pandemia koronawirusa storpedowała wszelkie ściganie i przez wiele miesięcy jedyną możliwością utrzymania formy były treningi - a te, jak wiadomo, nigdy nie zastąpią ścigania. Kibice, z kolei, jeszcze do niedawna. nie mogli śledzić poczynań najlepszych kolarzy w Polsce.

W tym roku tytułów w elicie bronić będą kolarze Kross Racing Team - Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak - i choć przy mocno ograniczonym ściganiu do tej pory trudno przewidzieć i ocenić formę faworytów, to jednak mimo wszystko ta dwójka wydaje się być najbliżej koszulek z orłem. Mistrzostwa Polski po raz trzeci z rzędu odbędą się w Mrągowie, a w dwóch poprzednich także triumfowali Wawak i Włoszczowska.

W kategorii Elity Kobiet do walki o podium włączą się ubiegłoroczne medalistki - Aleksandra Podgórska (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) oraz Paula Gorycka (Strüby-Bixs Team) - a także Katarzyna Solus-Miśkowicz (KSM Trek Racing Team) czy Mistrzyni Polski w przełajach, Zuzanna Krzystała  (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team).

Wśród mężczyzn zdetronizować Wawaka będą próbować kolarz JBG-2 CRYOSPACE - Adrian i Piotr Brzózkowie, Wojciech Halejak, Mariusz Kozak i Mariusz Michałek oraz Jakub Zamroźniak i Krzysztof Łukasik. Walczyć w elicie będzie także ubiegłoroczny zwycięzca kategorii U23, Filip Helta (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team).

Oprócz walki z rywalami, kolarzy czekać będzie także walka z ciężką pogodą i bardzo wymagającą trasą. "W tym roku mistrzostwa powracają na Górę Czterech Wiatrów. Dobrze znana lokalizacja charakteryzuje się długimi, stromymi podjazdami" – mówi Arkadiusz Cała, dyrektor Mistrzostw. "Szykujemy szybką, techniczną rundę o długości  3,7 km" - dodał. Przewyższenie na jednej rundzie sięgać będzie 190 metrów, a w zależności od pogody kolarze elity pokonają około siedmiu takich okrążeń, co daje ponad 1300 metrów przewyższenia na trasie, która jest mocno interwałowa.

 

 

W piątek, pierwszego dnia rywalizacji, kolarze walczyć będą drużynowo, zarówno w kategoriach juniorskich, jak i elicie. Drugiego dnia Mistrzostw Polski do walki staną najmłodsi - kategorie Żak i Żakini, Juniorzy i Juniorki Młodsze, Młodzicy i Młodziczki, a także część Mastersów. Ostatniego dnia o koszulki Mistrzostw Polski walczyć będą kolarze w kategoriach juniorskich, a także Elita i Młodzieżowcy we wspólnym wyścigu. Przed najważniejszymi wyścigami, rano, do walki ruszą Mastersi i amatorzy.

 

 

Program Mistrzostw Polski Cross Country (14-16.08.2020, Mrągowo):
14.08.2020, Piątek:

14:30 – start Młodzieżowych Sztafet Mieszanych (Junior Młodszy/Juniorka Młodsza)
15:45 – start Młodzieżowych Sztafet Mieszanych (Młodzik/Młodziczka)
17:00 – start wyścigu głównego o Mistrzostwo Polski MTB XCR

15.08.2020, Sobota:
11:30 – start wyścigu kategoria Żak o Puchar Prezesa PZKol
11:32 – start wyścigu kategoria Żakini o Puchar Prezesa PZKol
12:15 – start wyścigu kategoria Juniorów Młodszych
13:45 – start wyścigu kategoria Juniorek Młodszych
15:00 – start wyścigu Młodzików o Puchar Prezesa PZKol
15:02 – start wyścigu Młodziczek o Puchar Prezesa PZKol
16:15 – start kategorii Masters II, III, IV i Masters Kobiety

16.08.2020, Niedziela:
9:00 – start kategorii Masters I, Cyklosport Kobiety, Cyklosport Mężczyźni
10:45 – start kategorii Juniorka
12:30 – start wyścigu kategoria Junior
14:00 – start kategorii Kobiety Open (Elita+U23)
16:15 – start kategorii Mężczyźni Open (Elita+U23)

comments powered by Disqus

Podobne artykuły