Mazovia 24H Marathon już za nami

W miniony weekend w Górach Świętokrzyskich odbył się kolejny organizowany przez Cezarego Zamanę 24-godzinny maraton rowerowy. Do zmagań w Mazovia 24H Marathon przystąpiło ponad dwustu uczestników i uczestniczek.

Kolejny raz z rzędu organizatorzy ulokowali imprezę w Zagnańsku; to tutaj stoi dąb Bartek, najstarsze ponoć drzewo na terenie naszego kraju. Wyścig organizowany jest na 15-kilometrowej rundzie, której przebieg wyznaczyło Zagnańskie Stowarzyszenie Rowerowe „Pod Bartkiem”. Wyznaczona przed ubiegłoroczną edycją trasa tak bardzo spodobała się kolarzom, że jej kształt pozostał niezmieniony.

Ideą Mazovia 24H Marathon jest, zgodnie z nazwą, sprawdzenie swoich sił w wyścigu trwającym całą dobę. Start miał miejsce w samo południe w sobotę 23 czerwca, a metę zamknięto w niedzielę o godzinie 12:00. W wyścigu wzięło udział 211 osób. Był wśród nich między innymi Walerian Romanowski, wielokrotny rekordzista Guinnessa, który na 24-godzinną Mazovię wrócił już po raz szósty.

Wystartować można było samodzielnie – w kategorii Solo, w parach: mieszanych (Mix) lub jednej płci oraz w zespołach czteroosobowych – każda z kategorii miała osobną klasyfikację. Rywalizacja przebiegała w dwóch trybach: 24-godzinnym i 12-godzinnym.

W Mazovii 24H w kategorii Solo mężczyzn najlepszy wynik uzyskał Maciej Ściga, który jako jedyny pokonał rundę zawodów aż 28 razy – to ponad 400 km! Drugie miejsce zajął Krzysztof Macieja z wynikiem 27 okrążeń. Trzeci w Open był Marcin Stroński, który pokonał rundę 26 razy.

W kobiecym Solo 24H Anna Sawicka obroniła zwycięski tytuł sprzed roku, osiągając kapitalny wynik 19 okrążeń. Drugie miejsce i 18 okrążeń to wynik Magdaleny Chmielewskiej, a trzecia była Alicja Marcinkiewicz (11 okrążeń).

Kategorię Duo kobiety 24H wygrały Karolina Gruca i Olga Rowicka (Kamyk Radzymin Ladies D24 Team), a w męskim Duo 24H zwyciężyli Bartosz Wacławski i Michał Kwiatkowski (Team PKO Bank Polski 24h). W kategorii Duo Mix najlepszy wynik należał do teamu Komobike Scott w składzie: Izabela Pazyna i Maciej Tkaczyk.

W męskiej klasyfikacji Quatro 24H wygrali zawodnicy drużyny Kamyk Radzymin Q24 Team I w składzie: Adam Mrowiński, Maciej Surdyk, Jarek Uczkiewicz i Rafał Rowicki.

W kategorii Solo 12H sześciu Panów przejechało aż 16 okrążeń, pokonując 240 km. W najkrótszym czasie 11 godzin i 16 minut dystans ten pokonał Walerian Romanowski, osiągając zwycięstwo. Drugi czas (11:27) zanotował Eryk Gomoński, a trzeci był Sergey Akifer (11:39) z Rosji. W Solo 12H wystartowały dwie zawodniczki. Wygrała Maria Pawłowska z sumą 8 okrążeń, druga była Agnieszka Olejniczak (7 okrążeń).

W wymiarze 12-godzinnym ścigali się też zawodnicy w parach. Zwycięską parą damską zostały Anna Pieńkos i Bożena Bednarczyk (Bikeholic Women Team), a wśród Panów wygrali Jakub Gryzło i Mirosław Wójcik (GTA / JSC). W Duo Mix 12H triumfowali Duo Joy w składzie: Katarzyna Kazińska i Mariusz Maciejewski.

Duo 24H mężczyźni

1. Team PKO Bank Polski 24h: Wacławski Bartosz i Kwiatkowski Michał – 35 okrążeń
2. CST 7R MTB TEAM: Kucięba Karol i Kwiatek Michał – 33 okrążenia
3. BIKE ROOM LUBLIN: Korgul Marcin i Zawrotniak Michał – 31 okrążeń

Quatro 24H mężczyźni

1. KAMYK RADZYMIN Q24 TEAM I: Mrowiński Adam, Surdyk Maciej, Uczkiewicz Jarek, Rowicki Rafał – 36 okrążeń
2. GO SPORT AK-SPED TEAM: Łabanowski Krzysztof, Przybylski Piotr, Mikołajczyk Paweł, Sotyn Marcin  - 36 okrążeń
3. ROMET FACTORY TEAM: Kipiniak Kacper, Świryd Krzysztof, Zamorski Radek, Paździora Mirosław – 35 okrążeń

1. BIKEHOLIC WOMEN TEAM: Pieńkos Anna, Bednarczyk Bożena – 13 okrążeń
2. KAMYK RADZYMIN Ladies D12 Team II: Zasada Aleksandra, Surdyk Joanna – 10 okrążeń
3. KAMYK RADZYMIN Ladies D12 Team I: Kramska-Dorsz Katarzyna, Klaus Monika – 9 okrążeń

2. Team PKO Bank Polski-duo: Mikołajun Maciej, Kisiel Krzysztof – 16 okrążeń
3. ZAGNAŃSKIE STOWARZYSZENIE ROWEROWE `POD BARTKIEM`: Sobczyk Michał, Sabat Karol – 16 okrążeń