Wawak najlepszy w Kwidzynie

Bartłomiej Wawak (JBG-2 Professional MTB Team) wygrał w Kwidzynie ostatnią edycję Skandia Maraton Lang Team. Drugie miejsce zajął jego klubowy kolega, Mariusz Kowal, który już wcześniej zapewnił sobie triumf w Pucharze Polski.

W Kwidzynie odbyła się siódma i ostatnia tegoroczna edycja Skandia Maraton Lang Team. Tradycyjnie w Pomorskiem zakończyła się rywalizacja w maratonach Czesława Langa i także w Pucharze Polski. Na starcie sobotniego wyścigu stanęło prawie 700 uczestników, którzy walczyli na trzech dystansach, z umiarkowaną trasą, na której sporym utrudnieniem był silny wiatr, wiejący na długich nieosłoniętych odcinkach.

Rywalizację rozpoczęli kolarze startujący w Pucharze Polski, choć tu zwycięstwo już wcześniej zapewnił sobie Mariusz Kowal (JBG-2 Professional MTB Team). Kowal wraz z kolegami nadawali ton rywalizacji na dystansie 77 kilometrów i cały czas jechali w czołówce wyścigu, razem z Bartoszem Banachem (Hotel Cztery Brzozy Gdańsk) i Aleksandrem Dorożałą (Rocky Mountain Merx). Na ostatnich 15 kilometrach, gdy grupa zaczęła się rwać, od czołówki oderwał się Wawak i początkowo z niewielką przewagą zmierzał do mety. Na ostatnich kilometrach zdołał powiększyć swoją przewagę i na mecie finiszował prawie minutę przed Kowalem, który w końcówce zerwał Banacha. Poza podium zameldował się Patryk Piasecki (JBG-2 Professional MTB Team), którego z walki o czołowe lokaty wykluczył defekt. Na dystansie Grand Fondo Open triumfował Andrzej Kaiser (Euro Bike Kaczmarek Electric Team), który uplasował się tuż za kolarzami z Pucharu Polski. W wyścigu Pucharu Polski kobiet triumfowała Karolina Kozela (Cyclo Trener Team), natomiast Open najlepsza była Katarzyna Hendrzyk-Majewska (Duda-Cars Rybczyński MTB Team), która była lepsza od Kozeli o 17 sekund.

Na średnim dystansie – Medio, liczącym 62 kilometry – triumfował Daniel Formela (Nexus Team). Formela początkowo musiał gonić czołówkę dystansu, startując z drugiego sektora, a potem jechał razem z Kamilem Małeckim ( MLKS Baszta Bytów) i Bartoszem Kołodziejczykiem (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) jeszcze na 10 kilometrów przed metą. Potem kolarz z Gdyni uciekł rywalom i finiszował z przewagą prawie minuty nad Małeckim i Kołodziejczykiem. Aleksandra Zabrocka (MLKS Baszta Bytów) triumfowała w wyścigu kobiet, dość wyraźnie pokonując Joannę Łuszczyńską (Cyklo Team).

Najkrótszy dystans, liczący 44 kilometry Mini, padł łupem Sławomira Spławskiego (Oborniki) i Zofii Rzeszutek (MLKS Baszta Bytów).