BM: Świeradów-Zdrój dla Czarnoty

Bike Maraton #10 (28.09.2013, Świeradów-Zdrój)

Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) zwyciężył na trasie dystansu Giga w finałowej edycji Bikemaratonu w Świeradowie-Zdroju. Triumfatorem dystansu Mega został Gracjan Krzemiński (Maxxis Wąs Prodealer).

Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) zwyciężył na trasie dystansu Giga w finałowej edycji Bikemaratonu w Świeradowie-Zdroju. Triumfatorem dystansu Mega został Gracjan Krzemiński (Maxxis Wąs Prodealer).Dziesiąta, ostania edycja tegorocznej serii wyścigów organizowanych przez Macieja Grabka ruszyła z samego centrum Świeadowa-Zdroju w kierunku Kolei Gondolowej i Gór Izerskich. Na starcie stawiło się blisko 950 kolarzy, którzy mieli okazję rywalizować w pięknej, złotej, polskiej jesieni.

Trasy finałowej imprezy przebiegała drogami rowerowymi Gór Izerskich, które świetne nadają się na jesienne ścigania. Twarde podłoże sprawiało, że nawet w razie mocnych opadów trasa będzie przejezdna. Na szczęście finał powitał zawodników dobrymi warunkami atmosferycznymi.

Giga i Mega
Na ostatniej edycji organizatorzy nie katowali startujących długością dystansów. Najdłuższa trasa Giga liczyła sobie 66km, podczas których zawodnicy mieli do pokonania 1600m przewyższeń.

Również i tym razem doświadczony weteran polskich maratonów, Bogdan Czarnota (Kross Racing Team), nie dał szans rywalom. Na mecie w Świeradowie-Zdroju Czarnota stawił się ponad 7 minut przed Dominikiem Grządzielem (Dobre Sklepy Rowerowe – Author). Trzeci przyjechał Dariusz Poroś (MTB Votum Team Wrocław).

Najlepszym zawodnikiem dystansu Mega (42km, 1200m przewyższeń) okazał się Gracjan Krzemiński ( Maxxis Wąs Prodealer), pokonując na trasie Mariusza Kozaka ( RMF Rock Star Energy Drink MTB Team) i Mateusza Zonia ( Kross Racing Team).

Wśród Pań na średnim dystansie najszybciej finałową trasę pokonała Aleksandra Misterska (MTB Votum Team Wrocław). 30 sekund za nią przyjechała Magdalena Wojtyła (Im Motion Team Wrocław), a trzecia wpadła na metę Monika Strychar (Maxxis Wąs Prodealer).

Mini
Na 29-kilometrowym dystansie Mini triumfatorem kategorii mężczyzn Open został Aleksander Marek (Ktm Racing Team Złoty Stok). Na trasie liczącej sobie 800m przewyższeń pokonał on o dwie minuty Piotra Iciaszka (KKW Jama Wałbrzych), który z kolei wygrał sprint z Olafem Małkiem (Sante BSA Tour).

Wśród Pań najlepsza okazała się Aleksandra Podgórska (Sante BSA Tour), która przyjechała przed Karoliną Cierluk (SMKK Bolmet Trek) i Małgorzatą Podgórską (Sante BSA Tour).

Podsumowanie Bikemaratonu
Po ściganiu wszyscy zainteresowani przenieśli się do Sport Hotelu Interferie w Szklarskiej Porębie. Wieczorem miała tam miejsca Gala Finałowa Bike Maraton 2013. Odbyły się tam dekoracje najlepszych zawodników w Klasyfikacji Generalnej Bike Maraton 2013 oraz rozstrzygnięcie konkursu "Jedź i Zdobywaj".

Najlepszymi zawodnikami klasyfikacji generalnej okazali się Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) oraz Aleksandra Misterska (MTB Votum Team Wrocław), którzy wielokrotnie wygrywali lub znajdowali się w ścisłej czołówce poszczególnych imprez sezonu. Poza czołową dwójką nagrodzone zostało ponad 350 osób we wszystkich kategoriach wiekowych, na każdym dystansie.

W konkursie "Jedź i Zdobywaj" pula nagród przekraczała 50 tys. zł, w związku z czym każdy obecny był zniecierpliwiony w oczekiwaniu na potencjalną wygraną. Do zdobycia było sześć rowerów marki Scott, dwa rowery marki Medano, pobyty w hotelach Interferie, dwa aparaty Fujifilm, zegarek Festina Tour de France, koła SRAM i Mavic, strój kolarski Viking. Po rozlosowaniu nagród rozpoczęła się część nieoficjalna.

Maciej Grabek już zapowiedział spore zmiany, jakie szykuje w swojej edycji maratonów na kolejny sezon!