MTB Marathon: Istebna dla Piotra Brzózki

Powerade Volvo MTB Marathon #8 (21.09.2013, Istebna)

Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Team) okazał się niepokonany na trasie dystansu Giga MTB Marathon. W Istebnej na odcinku Mega zwyciężył Kornel Osicki (Trek Ryszard Pawlak SMS Żywiec). Ósma edycja imprez Grzegorza Golonki była jednocześnie ostatnią w tym sezonie.

Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Team) okazał się niepokonany na trasie dystansu Giga MTB Marathon. W Istebnej na odcinku Mega zwyciężył Kornel Osicki (Trek Ryszard Pawlak SMS Żywiec). Ósma edycja imprez Grzegorza Golonki była jednocześnie ostatnią w tym sezonie.Legendarna edycja w Istebnej już od 8 lat jest pokonywana przez uczestników serii MTB Marathon. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na poprowadzenie wyścigów nieco inną trasą, przez co znane tereny odkryły przed zawodnikami swoje nowe oblicze. Nowe szlaki i drogi leśne powstały m.in. na skutek masowej zrywki świerka istebniańskiego. Plany tuż przed startem musiały być jednak nieco zmodyfikowane ze względu na wcześniejsze opady deszczu, które kilka odcinków uczyniły nieprzejezdnymi. Mimo utrudnień na trasie znalazło się prawie 500 osób, które dzielnie rywalizowały na trzech dystansach.

Dominacja w Giga
Na starcie najdłuższego, 80-kilometrowego odcinka, stanęło kilku czołowych zawodników polskiego podwórka MTB. Wśród nich znalazł się m.in. niecodzienny bywalec amatorskich maratonów, mistrz Polski zawodowców - Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Team). Młodszy z braci Brzózków dość wcześnie zdecydował się na samotny odjazd i w pojedynkę pokonał większą część dystansu. Na trasie z 2805 metrami przewyższeń uzyskał znakomitą średnią prędkość 20,8km/h wyprzedzając o 7 minut weterana krajowych maratonów, Bogdana Czarnotę (Kross Racing Team). Na trzecim miejscu uplasował się Słowak Karel Hartl (Kellys Bike Ranch Team), który stracił 14 minut do zwycięzcy.

Wśród Pań najlepsza okazała po raz kolejny Michalina Ziółkowska (Kross Racing Team), która nie dała nawet cienia złudzeń swoim rywalkom. Katarzyna Galewicz (Murapol Twomark Grupa PM Specialized) ukończyła rywalizację po godzinie za swoją koleżanką. Trzecia była Ania Świrkowicz (ASE Team).

Młodość rządzi w Mega
Podobnie jak na dystansie Giga, również tutaj palma pierwszeństwa należała do zawodnika z młodego pokolenia. Kornel Osicki (Trek Ryszard Pawlak SMS Żywiec) zdystansował regularnego zwycięzcę średniego dystansu, Mateusza Zonia (Kross Racing Team), o ponad 2,5 minuty. Na 53-kilometrowej trasie trzecie miejsce zajął Piotr Kurczab (Sante BSA Tour), który stracił do zwycięzcy blisko 10 minut.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Aleksandra Misterska (MTB Votum Team Wrocław), która wyprzedziła o blisko 7 minut Agnieszkę Sobczak (Get Fit MTB Team).
Trzecia była Małgorzata Mazurek (Warszawa).

Szybkie i ciasne Mini
Na najkrótszym, 27-kilometrowym dystansie Mini (965m przewyższeń) rywalizacja była bardzo zacięta. Wyścig mężczyzn rozstrzygnął się po finiszu, na którym najlepszy okazał się Piotr Frankowicz (AAC WIDO-PROFIL PROFIDEA SPECIALIZED). Drugie miejsce wywalczył Wojciech Maciążka(BRIKO TRAILteam), a trzeci był Jacek Skonieczny (SCS OSOZ Racing Team).

Wśród Pań najszybsza była Anna Kaczmarzyk,(ISTEBNA ), który o 36 sekund wyprzedziła Agnieszkę Nowiczkow (PTR Dojlidy - Bydzia Power) i o 3,5 minuty Małgorzatę Krajewską-Półtorak (TWR).

Finał MTB Marathon 2013
Edycja w Istebnej była jednocześnie ostatnią imprezą tegorocznego cyklu Powerade Volvo MTB Marathon. Na finałowej imprezie rozdano nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych klasyfikacjach generalnych wszystkich ośmiu imprez.

Wśród mężczyzn na dystansie Giga ostatecznie zwyciężył Bogdan Czarnota (Kross Racing Team), który przez cały sezon rywalizował z Bartoszem Janowskim (Dobre Sklepy Rowerowe-Author). Trzecie miejsce wywalczył Michał Ficek (Gomola Trans Airco). Wśród Pań niepokonana była Michalina Ziółkowska (Kross Racing Team).

Na trasie dystansu Mega przez cały sezon najlepiej spisywał się Mateusz Zoń (Kross Racing Team). 28-letni kolarz pokonał w generalce Wojciecha Stawarza (Gomola Trans Airco) oraz Michała Bogdziewicza (Apteka Gemini). W generalce Mega kobiet najlepsza w sezonie 2013 była zwyciężczyni dzisiejszej imprezy Aleksandra Misterska (MTB Votum Team Wrocław).

Dystans Mini padł łupem Piotra Frankowicza (AAC WIDO-PROFIL PROFIDEA SPECIALIZED), który zwyciężył również dzisiaj na swoim dystansie. Drugi w generalce był Wojciech Maciążka (BRIKO TRAILteam), a trzeci Grzegorz Kubaczka (AG-Architekci.pl). Wśród Pań najlepsza okazała się Anna Kaczmarzyk.

Organizatorzy cyklu dziękują zawodnikom za liczny udział w swoich imprezach i już zapowiadają, że szykują kolejne niespodzianki na sezon 2014.