BM: Kross dominuje we Wrocławiu

Bikemaraton 2013, Wrocław, 22.06.2013

Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) zwyciężył na dystansie Giga w Bikemaratonie we Wrocławiu. Drugie miejsce zajął Bartosz Janowski (Dobre Sklepy Rowerowe-Author), a trzeci był Marcin Piecuch (BGŻ Eska Team). Dystans Mega padł łupem Mateusza Zonia (Kross Racing Team).

Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) zwyciężył na dystansie Giga w Bikemaratonie we Wrocławiu. Drugie miejsce zajął Bartosz Janowski (Dobre Sklepy Rowerowe-Author), a trzeci był Marcin Piecuch (BGŻ Eska Team). Dystans Mega padł łupem Mateusza Zonia (Kross Racing Team).Na podwrocławskim Osiedlu Malownicze do startu w tej edycji Bikemaratonu przystąpiło aż 1300 zawodników. Zwykle impreza we Wrocławiu inauguruje sezon wyścigowy Macieja Grabka, tym razem musiał być jednak przeniesiony ze względu na tragiczne (jak pamiętamy) warunki pogodowe panujące wczesną wiosną. Frekwencja jednak dopisała, pomimo niezbyt zachęcającej do startu pogody. Krótkie opady deszczy regularnie przechodziły nad Wrocławiem, a niebo przesłaniały gęste chmury.

Trasa w większości prowadziła po polnych i szutrowych drogach, a jedną z trudności były krótkie podjazdy, występujące szczególnie obficie na dystansach Mega i Giga. Trasy te oferowały również liczne sekcje XC z wąskimi ścieżkami do pokonania.

Ostro w Giga
Na najdłuższej, 78-kilometrowej trasie było do pokonania 900m przewyższeń. Popisem samym w sobie był odjazd dwójki znanych zawodników. Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) i Bartosz Janowski (Dobre Sklepy Rowerowe-Author) systematycznie nadrabiali nad pozostałymi rywalami. Duet rozstrzygnął zwycięstwo między sobą i po zwycięstwo sięgnął utytułowany Czarnota.

O trzecie miejsce na podium walczyli dwaj koledzy z tego samego teamu: Marcin Piecuch (BGŻ Eska Team) i Marcin Urbaniak (BGŻ Eska Team). Ostatecznie to Piecuchowi, uczestnikowi tegorocznego Cape Epic, przypadła w udziale trzecia lokata. Dwójka przyjechała spóźniona o blisko 4 minuty do zwycięzców. Warto dodać, że średnia prędkość czołówki wyniosła blisko 30km/h.

Mini i Mega w zaciekłej rywalizacjiNiemniej widowiskowa walka panowała na krótszych dystansach. 57-kilometrowy dystans Mega (600m przewyższeń) był popisem Mateusza Zonia (Kross Racing Team), który na finiszu wygrał z towarzyszem odjazdu, Mariuszem Kozakiem (RMF FM Rockstar). Po kilku sekundach na mecie zameldował się kolejny z harcowników, Maciej Jeziorski. Wśród Pań na dystansie Mega triumfowała Michalina Ziółkowska (Kross Racing Team). 12 minut za nią przyjechała Aleksandra Misterska (Mtb Votum Team Wrocław), a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Lewandowska (2x3 MTB).

Na starcie we Wrocławiu stanęło ponad 1300 zawodników

23-kilometrowy dystans Medano (200m przewyższeń) w błyskawicznym tempie pokonała trójka zawodników: zajęło im to niecałe 43 minuty. Najszybszy w sprincie okazał się Dariusz Drelak (Mtb Team Sokół Bralin - Vidioni Drelak / Scott), który finiszował przed Grzegorzem Walczakiem (MKS 11 Penco) i Piotrem Szpakowskim (Harfa Harryson Felt Team). Wśród kobiet triumfowała Patrycja Piotrkowska (KKW Jama Wałbrzych), która o blisko dwie minuty wyprzedziła Kingę Wyrzucką (Dream-Bike.Pl Bielawa / Orbea) i Dominikę Niemiec (MKS 11 Penco Jelenia Góra).

Warto dodać, że po ceremonii dekoracji odbyło się losowanie nagród Tombola wśród wszystkich startujących maratończyków. W obszernym koszu z upominkami znalazły się: hamulce Avid Elixir od Harfa-Harryson, rower Medano Urbico, aparaty Fujifilm, zegarek Festina Tour de France, bagażniki Inter Pack, kask SCOTT, profesjonalne opony wyścigowe Michelin od Harfa-Harryson oraz bony do sklepu rowerowego Rosebikes. Wielu uczestników po starcie udało się także na imprezę świetującą Noc Świętojańską do Centrum Kultury Zamek w Leśnicy.

Kolejna edycja Bikemaratonu odbędzie się w Myślenicach, już 29. czerwca.