MTB Marathon: Banach wygrywa M. Goślinę

Powerade Volvo MTB Marathon #1 (01.05.2013, Murowana Goślina)

Bartosz Banach (Sante BSA Tour) zwyciężył na dystansie Giga w pierwszej edycji Powerade Volvo MTB Marathon. Na mecie wyprzedził on swojego kolegę z ekipy, Krzysztofa Krzywego. Trzeci przyjechał Sebastian Swat (SWAT Team).

Bartosz Banach (Sante BSA Tour) zwyciężył na dystansie Giga w pierwszej edycji Powerade Volvo MTB Marathon. Na mecie wyprzedził on swojego kolegę z ekipy, Krzysztofa Krzywego. Trzeci przyjechał Sebastian Swat (SWAT Team).Na starcie pierwszej w tym sezonie edycji MTB Marathon stanęło ponad 600 zawodników. Trasa w Murowanej Goślinie nie należy do najłatwiejszych, głównie za sprawą długiego dystansu wysokich prędkości koniecznych do utrzymania się w czołówce. Na dystansie Giga zawodnicy mieli do pokonania 110km (897m przewyższeń), w Mega do przejechania było 72,9km (623m przewyższeń), a w Mini 36,3km (304m przewyższeń). Wielkopolska edycja Powerade Volvo MTB Marathon przeprowadzona była po raz ósmy.

Wyścig Giga
Na duktach Puszczy Zielonka już na początku rywalizacji zawiązał się mocny odjazd piątki zawodników. Znaleźli się wród nich: Aleksander Dorożała (MBike Factory Team), Bartosz Banach (Sante BSA Tour), Krzysztof Krzywy (Sante BSA Tour), Sebastian Swat (SWAT Team) i Bartosz Janowski (DSR Author). Kwintet bardzo mocno jechał przez pierwsze 20-30km i wypracował kilkuminutową przewagę nad pozostałymi zawodnikami z czołówki.

Szczególnie mocne tempo nadawał Dorożała, który zwyciężył w warszawskiej edycji Skandia Maraton. Niestety zawodnik MBike Factory Team zmuszony był zjechać z trasy z powodu problemów zdrowotnych w dalszej części rywalizacji i nie ukończył wyścigu. Problemy miał także Bartosz Janowski, który borykał się z rowerem. Ostatecznie z piątki zawodników na czele znalazła się trójka: Banach, Krzywy i Swat.

Bartosz Banach: "Gdy znalazłem się na czele z Krzyśkiem i Sebastianem zostało nam ok. 60km do mety. Zdecydowałem się na mocny atak na Dziewiczej Górze (najwyższy punkt wyścigu - dop. red.) i stamtąd pojechałem solo. Chwilę później dołączył do mnie także Krzysiek, który odjechał Swatowi w dogodnym momencie. Jechaliśmy we dwójkę, ale przewaga utrzymywała się cały czas na podobnym poziomie, ok. 30-50 sekund. Nasza dwójka jest z jednej ekipy, Sante BSA Tour, i zdecydowaliśmy że będziemy walczyć w sprincie na ostatnich 1000m. Zachowałem nieco więcej sił i zwyciężyłem.

Moim priorytetem na najbliższy czas są Mistrzostwa Europy w Maratonie MTB, które odbędą się w Niemczech 12. maja. Celem jest pierwsza dziesiątka. Jedną z form przygotowania będzie pierwszy Puchar Polski XC w Kielcach, który odbędzie się w najbliższą sobotę".

Warto dodać, że młodszy z braci Banachów triumfował juz w roku 2011 na dystansie Giga w Murowanej Goślinie.

Wśród kobiet na dystansie Giga triumfowała Urszula Luboińska (Ptu Eclipse Biketires.Pl), która nie dała szans pozostałym rywalkom. Dopiero 13 minut później na metę wjechały dwie zawodniczki Murapol Twomark Grupa Pm Specialized: Anna Sadowska i Justyna Frączek.

Mega i Mini
Na trasie Mega rywalizacja była nieco bardziej wyrównana niż na najdłuższym dystansie. Na wiodącej wzdłuż rzeki Warty trasie po samotnym odjeździe triumfował Michał Kowalczyk (Corratec Team Poznań). 20-latek wyprzedził Mikołaja Jurkowlańca (Im Motion.Pl) o blisko minutę. W walce o trzecie miejsce zwyciężył Daniel Formela (Trek Gdynia), który na mecie o kilka sekund ubiegł Radosława Lonkę (Corratec Team) i Krystiana Piróga (Jmp.Race - Www.Jmpsport.Pl).

W wyścigu Pań zdecydowanie triumfowała Magdalena Hałajczak (Corratec Team Poznań), która z 23-minutową przewagą wyprzedziła Katarzynę Machalicę (KSPO Arrow ECS Racing Team). Podium dystansu Mega kobiet uzupełniła Agnieszka Sobczak (GET FIT MTB TEAM).

Na dystansie Mini triumfowali Rafał Iwan (Bikestacja.pl / KCNC) oraz Marta Gogolewska (Gogol Mtb Team Wągrowiec).