Zapowiedź imprez marcowych

Enduro,EMTB Enduro
EMTB

Przed nami ostatni zimowy przegląd imprez rowerowych, czyli czas na przełajowe ostatki i pierwsze prawdziwe przebłyski wiosny - maratony, XC a nawet Enduro. Kalendarz wyścigów w marcu udowadnia, że wiosna jest już tuż, tuż!

Patrząc na karty kalendarza wyścigów nie mamy wątpliwości – wiosna! Chociaż przed nami jeszcze kilka (teoretycznie) zimowych dni, to zdecydowanie wzrasta liczba miejsc, gdzie możemy sprawdzić nogę przed nadchodzącym sezonem. Prezentujemy Wam jednocześnie ostatni zimowy przegląd imprez nadchodzącego miesiąca, ponieważ od kwietnia spotykać będziemy się co tydzień, by nie przegapić żadnego z wyścigów weekendowych!

Marcowe ściganie, jak przystało na końcówkę zimy, przyniesie nam ostatnie wyścigi przełajowe. Wiosnę zwiastują natomiast maratony, wyścigi XC a nawet pierwsze w tym roku Enduro! 

Wszystkie wyścigi znajdziecie w redakcyjnym kalendarzu imprez rowerowych: kalendarz.bikeworld.pl.

Maratony i Cross Country

Jeśli ktoś chce z przytupem rozpocząć miesiąc, już 1 marca w Mroczkowie Gościnnym (woj. łódzkie) będzie miał okazję to pościgania się w ramach Maratonu Zimowego MTB Opoczno. Organizatorzy m.in. Górskiej jazdy w centrum Polski oraz Hurom Cup XC zaplanowali na najbliższą niedzielę dwa dystanse – Mega 20 km oraz Giga 40 km. Jak zaznaczają twórcy imprezy, runda maratonu (20 km) została nieco uproszczona na potrzeby zimowej edycji, ale i tak nikt nie może liczyć na taryfę ulgową. Jedno okrążenie obfituje w przewyższenie liczące 350 m.

Trzeba przyznać, że nikt nie dba o naszą formę zimą tak jak ekipa Cezarego Zamany. Mamy tutaj na myśli cykl Mazovia MTB Zimą, który w marcu będzie miał swoje dwie edycje. Szczegółowe informacje o maratonach tego cyklu znajdziecie na 2 stronie artykułu, lecz już teraz zapiszcie sobie daty i miejscówki: 8 marca – Karczew, 22 marca – Długosiodło. Mazovia MTB Zimą to świetnie zorganizowane maratony, które są dobrym sprawdzianem dyspozycji przed sezonem docelowym oraz niezastąpionym treningiem, dlatego koniecznie trzeba się tutaj pojawić.

21 marca w Łebie odbędą się równolegle 2 imprezy: Maraton MTB oraz Duathlon, o którym wspominamy poniżej. Dla uczestników maratonu przewidziano 2 dystanse: Mini - 23,5 km oraz Mega - 45,1 km. Start maratonu o 10:30, natomiast biuro zawodów czynne będzie już od 8:00.

22 marca poza wyścigiem Mazovia MTB Zimą w Polsce znajdziemy jeszcze 3 imprezy MTB. Dla miłośników maratonów z Mazowsza niedziela okazuje się nadzwyczaj bogata, ponieważ poza zimową Mazovią wystartuje tu sezon Legia MTB Maraton. Pierwsza edycja ruszy w warszawskich Fortach Bema. 

W niedzielę 22.03 powodów do narzekań nie mogą mieć również fani XCO! W łódzkiej gminie Kamieńsk wystartuje nowy cykl Hurom Cup XC, czyli Puchar Ziemi Łódzkiej, organizowany przez ekipę MTB Opoczno. Wyścig odbędzie się na Górze Kamieńskiej – sztucznym wzniesieniu o wysokości względnej dochodzącej prawie do 200 m, wokół którego wytyczono liczne trasy rowerowe. Niedzielny wyścig rozpoczyna tym samym cykl Hurom Cup XC, który liczyć będzie 9 edycji.

Tego samego dnia prologiem w Rosówku zainaugurowany zostanie cykl Trzy Wieże XC. Tradycyjnie w przypadku Rosówka ściganie odbędzie się na torze motocrossowym, gdzie rywalizacja przebiegać będzie w formule XCE lub XCC. Miejscowy tor to idealne miejsce do wyścigów Cross-Country, a ponadto mamy tu do dyspozycji m.in. prysznice oraz miejsce do umycia rowerów. 

Kolejna dawka MTB czeka na nas 29 marca. W Otwocku zainaugurowany zostanie popularny cykl maratonów Lotto Poland Bike Marathon

Tego samego dnia w Orzeszu wystartuje wręcz kultowa w regionie impreza XC, czyli Mistrzostwa Orzesza Cross-Country. Jak zwykle walka toczyć będzie się na trasie wytyczonej w parku na Górce św. Wawrzyńca. 

29 marca to również data imprezy Kujawia XC, odbywającej się w bydgoskim Leśnym Parku Myślęcinek. Tutaj powinni pojawić się wszyscy kolarze z północy, bo emocji i rywalizacji na wysokim poziomie na Kujawia XC na pewno nie zabraknie. 

Enduro

Na tę imprezę wielu z Was czeka z niecierpliwością. Już 28 marca zawodami EMTB Enduro oficjalnie zainaugurowany zostanie sezon Enduro w Polsce. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz pierwsza impreza wystartuje w Sulistrowiczkach, leżących w Masywie Ślęży. Więcej na temat imprezy znajdziecie na ostatniej stronie przeglądu.

Przełaj

Pierwsza połowa marca jak przystało na ostatnie dni zimy przyniesie ze sobą również ostatnie przełaje w tym sezonie. Warto rozpocząć od Mistrzostw Śląska w Kolarstwie Przełajowym, które 28 lutego wystartują w Orzeszu (woj. śląskie). Podobnie jak późniejsze XC w Orzeszu, tak i tutejszy przełaj rozegra się w parku na Górce św. Wawrzyńca.

Tydzień później (7.03) w południowej i centralnej Polsce czekać na nas będzie aż 4 imprezy CX w jeden weekend! 7 marca w małopolskich Stroniach (okolice Wadowic) wystartuje tradycyjnie o tej porze roku Wyścig o Puchar Wójta gminy Stronie

Tego samego dnia w Jeleniej Górze przełajowcy walczyć będą o Puchar firmy Questsport. Rozegrana tutaj impreza będzie jednocześnie przełajowymi mistrzostwami Dolnego Śląska. Następnego dnia w tym samym miejscu odbędzie się z kolei drugi przełaj - XIII Memoriał Jana Kozłowskiego. Jest to więc świetna okazja na 2 dni dobrego ścigania w jednym miejscu.

8 marca również Poznań będzie miejscem przełajowych emocji. W ramach cyklu CycloCross Wielkopolska Grand Prix 2015 odbędzie się trzecia i zarazem ostatnia z edycji - VII Wyścig Przełajowy im. Marka i Zbyszka

Przegląd przełajowych wyścigów w marcu zakończymy Mistrzostwami Małopolski w Kętach, które wystartują 14 marca. Impreza ta organizowana jest od wielu lat przez miejscowy klub Sokół Kęty z trenerem Piotrem Karkoszką na czele, który wychował wielu świetnych kolarzy z Przemysławem Niemcem na czele. Wyścig charakteryzuje się stosunkowo szybką rundą.

Triathlon... a raczej duathlon

No tak... w marcu możemy spróbować swoich sił w dwóch imprezach typu duathlon, które odbędą się 21 marca. Tego dnia odbędzie się wspomniany już powyżej wyścig w Łebie, czyli Duathlon na Wydmach, równoległy do tamtejszego maratonu MTB. W ramach wyścigu zawodnicy do pokonania będą mieli 23,5 km jazdy rowerem oraz 11,6 km biegu.

Drugim z sobotnich duathlonów to impreza w Ostrołęce, organizowana przez Klub Kolarski 24h. Wyścig wystartuje Przy Rondzie Jana Radomskiego, a zawody przeprowadzone będą na dystansie około 15 km, składających się z 5 km biegu i 10 km jazdy rowerem.

Również Poznań 21 marca będzie areną zmagań w ramach duathlonu, tym razem w jego crossowej odmianie. 10. edycja imprezy XDU zakłada walkę na dystansie składającym się z 4 km biegu przełajowego, 18 km kolarstwa przełajowego oraz ponownie biegu przełajowego na dystansie 2 km.

(czytaj dalej)
comments powered by Disqus

Podobne artykuły