Jak zacząć trening z pomiarem mocy?

Podstawy treningu z pomiarem mocy: dlaczego warto? co na rynku?

 

Garmin Vector

Garmin Vector 2S

Tej firmy nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi kolarstwa. Garmin Vector to pedały, które w zależności od wersji korzystają z mocy jednej lub dwóch nóg. Koszt najtańszej wersji zaczyna się od 3300 zł. Pedały są kompatybilne z blokami pedałów Look.

Pedały Garmin

 

Quarq

 

Amerykański producent to kolejna firma, mogąca pochwalić się dość długim stażem w produkcji mieników mocy. W ofercie dostępnych jest bardzo dużo wariantów produktów. Cały system opiera się o specjalny pająk, tak ja w przypadku Power2max. Najtańszy miernik (bez korby) to koszt od 700$ w zwyż.

 

4iiii

4iiii

Pomiary 4iiii od niedawna dostępne są na polskim rynku. W ofercie producenta znajdziemy m.in. model Precision, gdzie urządzenie pomiarowe zainstalowano w lewym ramieniu korby (dostępne są wersje dla grup Shimano od 105 w górę oraz XT i XTR. Ceny zaczynają się od 1999 zł.

 

 

Jaki pomiar mocy wybrać?

Powyżej wymieniliśmy kilku najpopularniejszych producentów - każdy z nich posiada w swojej ofercie od kilku do kilkudziesiesięciu mierników. Na samym początku musimy zadać sobie pytanie w jakim rowerze / rowerach chcemy mieć zamontowany pomiar mocy. Jeżeli chcemy korzystać z niego w dwóch różnych rowerach będziemy szukali wśród rozwiązań pozwalających na szybki demontaż - pedały z pomiarem mocy. Wśród tej kategorii mamy dwóch producentów: Garmin i Powertap. Rozwiązaniem, które jest zbliżone do poprzednich dwóch to wymiana tylko lewego ramienia korby. W tej sytuacji do gamy produktów pozwalających na szybki montaż dołącza Stages. W przypadku systemów opartych o korbę, które wśród obiegowej opinii są mniej awaryjnymi i bardziej stabilnymi miernikami wybierzmy ten, który będzie pasował do jak największej ilości standardów osi suportu i jest kompatybilny z naszym napędem. Kiedy zasobność naszego portfela pozwala nam na zakup dwóch mierników mocy, starajmy się wybierać wśród oferty tej samej marki ze względu na dokładność pomiaru. Może się zdarzyć, że dwa mierniki najwyższej klasy, ale różnych producentów będą miały różnice w pomiarze rzędu od 20W wzwyż. Może to skutkować wykonywaniem zbyt ciężkich lub zbyt lekkich treningów na jednym z naszych rowerów, co może powodować przetrenowanie lub niedostateczny bodziec treningowy.

Podobne artykuły