Z marką GoPro i segmentem kamerek akcji jest już po części tak, jak z Adidasem w przypadku butów sportowych, czy Coca-Colą jeśli chodzi o napoje znanego wszystkim smaku - firmy te były na tyle pionierskie i oryginalne, że ich nazwami własnymi określa się teraz w języku potocznym właściwie całe grupy produktów. I chociaż na rynku kamerek sportowych pojawiło się w ostatnim czasie wielu konkurentów z Azji, to oryginał jest jeden i nazywa się oczywiście GoPro.
Założona w 2002 roku przez Amerykanina Nicka Woodmana firma jest w zasadzie wzorem dla wszystkich pozostałych producentów, którzy w mniejszym lub większym stopniu czerpią z dorobku kultowej już marki. Obecnie na rynku dostępna jest już 4. generacja kultowej kamerki sportowej HERO. Warto też wspomnieć, że GoPro w zeszłym roku przesunęło granicę jeśli chodzi o miniaturyzację kamerek sportowych, prezentując model HERO Session, który testowaliśmy w roku ubiegłym (recenzję znajdziecie tutaj: GoPro HERO Session). W ostatnim czasie z kolei Amerykanie wprowadzili na rynek kilka przydatnych akcesoriów do ich kamer, wśród których znalazły się nowe uchwyty oraz wielofunkcyjny plecak.
Plecak Seeker
Pierwszą z nowości GoPro jest plecak Seeker, który łączy w sobie cechy plecaka rowerowego z funkcjami, przydatnymi dla użytkowników kamer akcji. Po pierwsze amerykańska firma oddaje w nasze ręce plecak o pojemności 16 litrów, który kompatybilny jest z 2-litrowym bukłakiem. Plecak zaprojektowany został tak, aby sprawdził się na każdym szlaku, nawet w wymagających warunkach, dlatego przystosowany został do różnych zmiennych pogodowych - posiada m.in. uszczelniane zamki oraz odporne na wodę materiały. Pamiętajmy, że jest to jednak plecak GoPro - znajdziemy w nim więc specjalną komorę z miękkiego materiału, w której wygospodarowano miejsce na 5 kamerek oraz baterie czy karty microSD - wszystko zaprojektowane tak, aby było wygodnie i funkcjonalnie. Na pasku plecaka znalazło się dodatkowo mocowanie, do którego będziemy mogli przytwierdzić naszą kamerę - plecak pełni więc również funkcję uchwytu na kamerę, zbliżonego do znanych szelek. Seeker współpracuje także z kijkiem GoPro 3-Way. Wszystkie powyższe funkcje składają się na plecak, który z pewnością przypadnie miłośnikom górskich wypraw rowerowych i ułatwi rejestrowanie swoich poczynań.
4 nowe uchwyty
Od około roku w sieci furorę robią filmiki typu "on board" z peletonu - bez względu na to, czy chodzi o szosę, czy o wyścigi XCO. GoPro wprowadziło do oferty kilka nowych uchwytów, które umożliwią także Wam kręcenie tego typu materiałów - z lokalnego wyścigu lub po prostu grupowego treningu.
Pro Seat Rail to uchwyt do montażu pod siodełkiem - wykonany z lekkiego i wytrzymałego aluminium uchwyt pozwala na nagrywanie tego, co dzieje się za naszymi plecami. Uchwyt kompatybilny jest ze zdecydowaną większością siodełek z dwoma prętami, a mocujemy go za pomocą śruby imbusowej.
Pro Handlebar / Seatpost to nowy uchwyt GoPro do montażu kamery na kierownicy czy sztycy - mówiąc szerzej, na rurach o średnicy od 22,2 mm do 35 mm. Podobnie jak poprzednik, tak i ten uchwyt wykonano z aluminium. Co jednak ważne, uchwyt ten pozwala na regulację kąta kamery - możemy obracać ją o 360 stopni, co daje nam nieograniczone możliwości jeśli chodzi o ustawienie interesującego nas kadru. W zestawie czeka na nas 5 gumowych adapterów, aby idealnie dopasować uchwyt do średnicy rury.
W ofercie Amerykanów pojawi się dodatkowo nowy uchwyt do mocowania kamery na kasku (Helmet Mount Front + Side), zakładający montaż z przodu lub z boku (mocowania samoprzylepne). Najważniejszym elementem tego zestawu jest jednak Swivel Mount - szybkozłączka, dzięki której możemy ustawić kamerę dokładnie pod takim kątem, jakim chcemy. Z kolei dla osób poszukujących części zamiennych lub zapasowych przygotowano zestaw Grab Bag, zawierający: płaskie i zakrzywione mocowanie samoprzylepne, dwie szybkozłączki, 3-Way Pivot Arm oraz komplet śrub.
Dystrybutor: freeway.com.pl
GoPro w Katalogu Rowerowym 2016: GoPro