Poland Bike: Góra Kalwaria dla Marszałka

Na najdłuższej trasie Max (53 km) najszybsi okazali się kolarze z grupy Sante BSA Tour, którzy w komplecie zajęli miejsca na podium. Wygrał Mariusz Marszałek, przed Piotrem Truszczyńskim i Adrianem Jusińskim.

Na najdłuższej trasie Max (53 km) najszybsi okazali się kolarze z grupy Sante BSA Tour, którzy w komplecie zajęli miejsca na podium. Wygrał Mariusz Marszałek, przed Piotrem Truszczyńskim i Adrianem Jusińskim.LOTTO Poland Bike Marathon piąty raz z rzędu zawitał do Góry Kalwarii. Ta miejscowość znajduje się od samego początku na mapie cyklu wyścigów, organizowanych przez byłego kolarza zawodowego Grzegorza Wajsa. W Górze Kalwarii dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja, najwyższa w tym roku. Na starcie piątego etapu tegorocznego LOTTO Poland Bike Marathon stanęło blisko 650 amatorów jazdy na rowerach górskich. Do absolutnego rekordu frekwencji Poland Bike zabrakło niewiele. W kolorowym miasteczku kolarskim w centrum miasta na Placu Piłsudskiego można było spotkać m.in. wicemistrza olimpijskiego z Moskwy Czesława Langa, dyrektora Tour de Pologne, który do Góry Kalwarii przyjechał oczywiście na rowerze.

Żar lejący się z nieba nie był przeszkodą. Miłośnicy dwóch kółek na trasie mogli liczyć na obficie zaopatrzone bufety z napojami. Dodatkowo na mecie czekały mrożona kawa, zimne napoje, woda, izotoniki i… strażacka „kurtyna wodna”. Trasa LOTTO Poland Bike Marathon w Górze Kalwarii prowadziła w dużej mierze przez Lasy Chojnowskie i wały na Wisłą wokół historycznego Zamku Czersk. Jak na Mazowsze teren dość pagórkowaty. I jeszcze finisz. Na deser ścigania w Górze Kalwarii czekał długi, brukowy podjazd na metę.

Na najdłuższej trasie MAX (53 km) najszybsi okazali się kolarze z grupy Sante BSA Tour, którzy w komplecie zajęli miejsca na podium. Wygrał Mariusz Marszałek, przed Piotrem Truszczyńskim i Adrianem Jusińskim. Wśród kobiet najlepsza, podobnie jak przed rokiem w Górze Kalwarii, była Agnieszka Sikora (Legion Serwis Active Jet Merida Team). Za nią finiszowały Anna Klimczuk (Świat Rowerów Kellys Team) i Krystyna Żyżyńska (Mybike).

Na dystansie MINI (35 km) po pasjonującym finiszu Michał Kostrzewa (Kombud Radom) wyprzedził Adama Kowalskiego (Warszawski Klub Kolarski), a na trzeciej pozycji uplasował się Patryk Kaczmar (STS Maraton). W gronie kobiet triumfowała Karolina Chojecka (UKK BDC Huragan Wołomin), przed Agnieszką Mażewską (BGŻ KK24h) i Elizą Śniegucką (Vitesse Gravitan MTB Team).

Na trasie FAN (6 km) uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się w otwartych mistrzostwach Góry Kalwarii w kolarstwie górskim. Wśród chłopców zwyciężył Artur Budny (UKK BDC Huragan Wołomin), przed Mateuszem Pomaskim (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) i Bartłomiejem Ochmańskim (Sante BSA Tour). Rywalizację dziewcząt wygrała Weronika Tyszka (SK Bank Team), wyprzedzając Aleksandrę Lach (UKK BDC Huragan Wołomin) i Karolinę Kłosiewicz (AGR Płońsk). Swoje wyścigi mieli też najmłodsi. W Mini Crossie na terenie Miasteczka Poland Bike jeździły przedszkolaki w wieku 2-4 i 5-7 lat.

W rywalizacji drużynowej w Górze Kalwarii triumfowała Sante BSA Tour, przed ekipą Świat Rowerów Kellys Team i Renault Eco2 Team. Klasyfikację rodzinną wygrała rodzina Lachów, przed Wachnikami i rodziną Borowiec. Koszulki liderów klasyfikacji Omnium Poland Bike, żółtą i różową, odebrali Patryk Białek (SK Bank Team) i Ewa Duda (Świat Rowerów Kellys Team).

Na koniec odbyła się efektowna dekoracja na scenie z udziałem burmistrza Góry Kalwarii Dariusza Zielińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Bugno. Należy dodać, że starterem honorowym wyścigów był zastępca burmistrza Jan Wysokiński, a V etap LOTTO Poland Bike Marathon został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Góra Kalwaria oraz Powiatem Piaseczyńskim. Kolejne kolarskie emocje już w weekend 20-21 lipca. Najpierw w sobotę 20 lipca w Dąbrówce w powiecie wołomińskim odbędzie się II etap Poland Bike XC, a dzień później w niedzielę 21 lipca w leżącym nieopodal Długosiodle zostanie zorganizowany VI etap LOTTO Poland Bike Marathon.