Rowery z drukarki 3D

Drukuj

Wydaje się, że drukowanie metodą 3D staje się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Australijska firma Flying Machine posiada w swojej ofercie rowery, które częściowo powstają w tej właśnie technologii.

 

Flying Machine to zlokalizowany w australijskim Perth producent wysokiej jakości rowerów miejskich, który w swojej ofercie posiada serię rowerów z tytanowymi ramami, zbudowanymi w oparciu o mufy wykonane w technologii drukowania 3D. Zdaniem producenta technologia ta ma kilka dość istotnych zalet. Po pierwsze powstające w ten sposób elementy są bardzo dokładnie wykonane, a przy produkcji powstaje bardzo mała ilość odpadów i pochłaniana jest bardzo mała ilość energii. Drugi z plusów to znaczne przyspieszenie procesu produkcji - budowa nowej ramy z customową geometrią, od momentu złożenia zamówienia do odbioru finalnego produktu, zajmuje jedynie około 10 dni. W końcu, po trzecie, stosowanie drukowanych w technologii 3D muf znacznie poszerza możliwości jeśli chodzi o geometrię.

 
 

W przypadku ram Flying Machine do produkcji rur wykorzystywany jest tytan 3Al-2.5V, natomiast mufy, które z rurami połączone są przy użyciu wytrzymałej żywicy stosowanej w przemyśle lotniczym, powstają z drukowanego tytanu 6AIV4. Matt Andrew, projektant oraz właściciel Flying Machine, zachwala swoje ramy stwierdzeniem, że są znacznie sztywniejsze, lżejsze i bardziej komfortowe niż sądził, że będą, gdy był w początkowej fazie projektu. 

 
 

W ofercie australijskiego producenta znajdują się cztery modele powstające w tej technologii. Rowery posiadają bardzo dużą możliwość konfiguracji i choć wszystkie ramy zaprojektowane zostały jako single speed, to wyposażyć je można opcjonalnie w piasty wielobiegowe. F-One-S oraz F-One-C5 to modele powstające na tej samej ramie, wyposażone w paskowy napęd Gates. Główną różnicę stanowi wyposażenie - w F-One-C5 odnajdziemy karbonowe, 5-szprychowe koła. F-One-HD posiada natomiast zbliżoną ramę, jednak znalazły się w nim hamulce tarczowe. UCX-Ti to natomiast rama o nieco innej konstrukcji, nastawionej na większy komfort poprzez lepsze tłumienie drgań.

 
 

Ceny rowerów są jednak dość wysokie i zaczynają się od 4080 AUD, a więc niecałych 2800 Euro. W cenie wliczoną mamy jednak w pełni dobraną do nas geometrię, indywidualny dobór malowania i co najważniejsze - ramę, która w powstaje w innowacyjnej i ciekawej technologii.

Info: www.flyingmachine.com.au