Sportowe podsumowanie tygodnia

Drukuj
Gianluca Brambilla (Etixx-Quick Step) przebija się przez ścianę śniegu na mecie Sirotti

Armstrong wraca na trasę Tour de France, spotyka się z USADA w sprawie skrócenia kary; Dyrektor Giro d’Italia czeka na rozwiązanie sprawy Astany; Thomas Dekker kończy karierę; Dzikie karty na Vueltę rozdane; Wiśniowski trzeci w Belgii; Domagalski wygrywa w Wielkiej Brytanii; UCI zapowiada protokół na ekstremalne warunki pogodowe

Wtorek 17.03.2015
Lance Armstrong ponownie pojawi się na trasie Tour de France. Były zwycięzca wyścigu został zaproszony do udziału w akcji charytatywnej Geoffa Thomasa, który w ramach kampanii na rzecz walki z białaczką organizuje przejazd wszystkich etapów tegorocznej Wielkiej Pętli połączony ze zbiórką pieniędzy. Armstrong miałby przejechać kilka etapów razem z Brytyjczykiem. Przeciwny udziałowi Armstronga w tym wydarzeniu jest przewodniczący UCI, Brian Cookson, który twierdzi, że byłoby to oznaką braku szacunku dla kolarzy, jednak dodał, że z punktu widzenia prawnego, nikt nie może zabronić Armstrongowi przejechać trasy Tour de France.

Środa 18.03.2015
Amerykańskie media donoszą, że Armstrong spotkał się z przewodniczącym Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), Travisem Tygartem. Amerykanin skontaktował się z agencją by przeanalizować możliwości skrócenia dożywotniej dyskwalifikacji w zamian za przekazanie informacji na temat dopingu. Tygart od początku afery dopingowej z udziałem Amerykanina powtarzał, że jest otwarty na współpracę z Armstrongiem i zmniejszenie kary, o ile ten poda ważne informacje dotyczące dopingu w peletonie w minionych latach. Żadna ze stron nie potwierdziła oficjalnie niedawnego spotkania, jednak Armstrong miał zdradzić bliskim sobie osobom, że takie spotkanie miało miejsce.

Mauro Vegni, dyrektor Giro d’Italia, przyznał, że nawet jeśli licencja World Tour zostanie odebrana ekipie Astany, kazachski zespół otrzyma zaproszenie na włoski wyścig, pod warunkiem przyznania licencji Pro Continental. Dyrektor Giro ma też nadzieję, że spór o licencję dla ekipy Vincenzo Nibalego zostanie rozstrzygnięty jeszcze przed startem tegorocznego wyścigu, który rozpocznie się 9 maja.

Piątek 20.03.2015
Thomas Dekker postanowił zakończyć karierę. 30-letni Holender, który niedawno podjął nieudaną próbę pobicia rekordu w jeździe godzinnej na czas, od końca poprzedniego sezonu nie znalazł pracodawcy. Dekker zakończył wtedy kontrakt z ekipą Garmin-Sharp i choć długo szukał nowej ekipy, a do rekordu w jeździe godzinnej przygotowywał się na własną rękę, to jednak nieudana próba i zamknięte Skaldy i budżety ekip World Tour i Pro Continental uniemożliwiły Holendrowi kontynuowanie kariery. Dekker do grona zawodowców dołączył w 2005 roku, w koszulce ekipy Rabobank. W 2009 roku został zawieszony na dwa lata za stosowanie dopingu, a po powrocie w 2011 roku dołączył do ekipy Garmin.

Organizatorzy Vuelta a Espana rozdali dzikie karty na tegoroczny wyścig. Oprócz 17 zespołów z licencją World Tour, na starcie wyścigu 22 sierpnia w Porto Banus stanie pięć ekip Pro Continental – Caja Rural-Seguros RGA, Cofidis, Team Colombia, Europcar i MTN-Qhubeka

Sobota 21.03.2015
Francusko-słoweński projekt, nazwany JFA Project, zamierza zbudować ekipę, która w przyszłym sezonie ścigać się będzie z licencją World Tour. Julien Legros, menedżer nowopowstającej ekipy, powiedział, że drużyna szuka sponsorów, którzy byliby w stanie zagwarantować budżet rzędu 10-15 milionów Euro na przyszły sezon. Wszelkie umowy mają być podpisane do końca marca, a Legros obecnie prowadzi rozmowy z około dwudziestką kolarzy, którzy mieliby zasilić szeregi nowopowstałej ekipy.

Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step) zajął trzecie miejsce w wyścigu Ronde Van Zeeland Seaports. Polak na mecie zameldował się razem z dwoma kolegami z ekipy – Iljo Keisse i Nikim Terpstrą – z którymi atakował na 100 kilometrów przed metą.

Niedziela 22.03.2015
Karol Domagalski (Raleigh GAC) odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Polak, który od tego roku ściga się w koszulce brytyjskiej ekipy, wygrał rozgrywany w Kent wyścig Wally Gimber Trophy.

Międzynarodowa Unia Kolarska zapowiedziała prace nad stworzeniem specjalnych reguł i zasad na wypadek ekstremalnych warunków pogodowych w trakcie wyścigów. Na spotkaniu w Mediolanie, które odbyło się 20 marca, przedstawiciele UCI rozmawiali z sędziami wyścigów, organizatorami, przedstawicielami ekip i kolarzy, by ustalić wspólne stanowisko w sprawie wprowadzenia specjalnego protokołu. Wyniki prac grupy mają być znane jeszcze przed Giro d’Italia, które rozpocznie się 9 maja.