MP ITT: Mistrzostwo Białobłockiego i Bujak

Marcin Białobłocki (One Pro Cycling) oraz Eugienia Bujak (BTC City Ljubljana) zdobyli tytuły mistrzów Polski elity w jeździe indywidualnej na czas. O biało-czerwone koszulki w czasówce walczyli także orlicy, juniorzy oraz niewidomi i niedowidzący.

Pierwszy dzień mistrzostw Polski tradycyjnie już stanowiła jazda indywidualna na czas, która w tym roku przy współpracy Lang Team i KS Ślęża Sobótka została zorganizowana w Strzelinie Kondratowicach. Zawodnicy rywalizowali na płaskiej trasie, na której jedynym utrudnieniem mógł być boczny wiatr.

Wyścig elity mężczyzn przyniósł niemałą niespodziankę. Mistrzostwo kraju wywalczył Marcin Białobłocki (One Pro Cycling), ścigający się na codzień w Anglii. Chociaż Białobłocki miał już w tym sezonie na koncie kilka zwycięstw, w tym wygrany prolog Bałtyk - Karkonosze, to jego występ był sporą zagadką. Zawodnik One Pro Cycling dystans 44 km pokonał w czasie 53 minut i 26 sekund, co pozwoliło mu o 19 sekund wyprzedzić srebrnego medalistę i jednego z głównych faworytów do wygranej - Kamila Gradka (ActiveJet Team) oraz Bartosza Huzarskiego (Bora Argon18), który stanął na najniższym stopniu podium ze stratą 43 sekund.

Wśród elity kobiet niespodzianki nie było - biało-czerwoną koszulkę obroniła Eugienia Bujak (BTC City Ljubljana), jedynie o 9 sekund pokonując Katarzynę Niewiadomą (Rabobank Liv), która z kolei zdobyła złoto wśród zawodniczek do lat 23. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), natomiast podium w orliczkach dopełniły dwie zawodniczki UKS Mróz Jedynka Limaro Kórnik: Natalia Radzicka ze srebrem oraz Nikol Płosaj z brązem.

O medale w Strzelinie walczyli również młodzieżowcy do lat 23. Na 30 km dystansie najlepszy czas wykręcił Szymon Rekita (Alto Pack), broniąc tym samym tytuł wywalczony przed rokiem. Podium w kategorii dopełniło dwóch orlików z CCC Sprandi Polkowice - Patryk Stosz ze stratą 34 sekund był drugi, a Michał Paluta zajął trzecie miejsce, tracąc do złota 45 sekund.

Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy) zdecydowanie wygrał walkę o tytuł mistrza Polski wśród juniorów. 44 sekundy do złota stracił drugi Adrian Kaiser - klubowy kolega Sajnoka, natomiast juniorskie podium uzupełnił Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów).

Środowe zmagania otwierały juniorki, które rywalizowały na dystansie 15 km. Po złoto sięgnęła Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), srebro wywalczyła (KLKS "Azalia" Brzóza Królewska), a brąz przypadł Nikoli Różyńskiej (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz).

W tandemach najlepsze okazały się duety: Wnuczek - Podkościelna oraz Korc - Wegner.