Górskie Mistrzostwa Polski wystartowały

W Jeleniej Górze zainaugurowane zostały Górskie Mistrzostwa Polski, a sobota była dniem walki o tytuły w kategoriach juniorskich, kobiet do lat 23 oraz kobiecej elity.

Rywalizacja podczas Górskich Mistrzostw Polski w Jeleniej Górze toczy się na jednakowej dla wszystkich rundzie, zawierającej wymagający podjazd do Drogi Sudeckiej, którego sztywna końcówka oscyluje w okolicach 24 %. Runda wynosi 12,5 km, obfitujące w 350 m przewyższenia, co dobrze obrazuje skalę jej trudności. Kolarze startują natomiast z Placu Piastowskiego w Jeleniej Górze i odcinkiem dojazdowym wkraczają na główną rundę. Finisz jak przystało na Karkonoski Klasyk ulokowany jest oczywiście na podjeździe.

W dniu dzisiejszym najwięcej emocji wiązało się z rywalizacją w kategorii elity kobiet. Zawodniczki tej kategorii wyruszyły na trasę o godzinie 16:00, a przed nimi do pokonania były 4 rundy, co łącznie z dojazdem dało dystans 60 km. Tutaj koncertowo pojechały faworytki wyścigu - zawodniczki TKK Pacific Toruń, zgarniając dla siebie całe podium. Początkowo zawodniczkom z toruńskiego klubu próbowała jeszcze stawiać czoła Paulina Gorycka (4F Racing Team), ale ostatecznie to trio z Torunia podzieliło się miejscami na pudle. Tytuł Górskiej Mistrzyni Polski powędrował do Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej, drugie miejsce zajęła Anna Plichta, która jednocześnie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski do lat 23, a na trzecim miejscu zameldowała się Monika Brzeźna. 4. lokatę tuż za podium zajęła wspomniana już Paulina Gorycka.

Wiele emocji dostarczył również wyścig juniorów, którzy mieli do pokonania 85 km, na które składał się dojazd, 6 rund oraz finisz na podjeździe w Przesiece. Na pierwszej rundzie z peletonu zaatakował Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), którego szarża spowodowała powstanie kilku grup pościgowych. Zawodnik BDC wypracował sobie około 1 minuty i 30 sekund przewagi. Na 4. rundzie do samotnego uciekiniera dołączył Remigiusz Gil (LKS POM Strzelce Krajeńskie), znany głównie z kolarstwa przełajowego, w którym wywalczył w tym roku brązowy medal. Gil zachował na tyle dużo sił, aby urwać Alana Banaszka i samotnie podążać w kierunku mety. Kolejna runda przyniosła zdecydowaną odpowiedź z peletonu, z którego zaatakowali: Dawid Adamczyk i Jakub Działowy (obaj WLKS BBC Krakus Czaja), Mikołaj Gutek i Dominik Wewiór (obaj KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) oraz Patryk Górecki (KS Dazar Olimpic Piaseczno). Grupa pościgowa szybko skasowała akcję Banaszka oraz Gila i wjeżdżając na ostatnią rundę wiadomym było, że to spośród tej piątki wyłoniony zostanie Górski Mistrz Polski. Na finałowym podjeździe zaatakował Dawid Adamczyk oraz Dominik Wiewiór. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszedł zawodnik WLKS BBC Krakus Czaja, zdobywając złoty medal. Srebro zdobył Dominik Wiewiór, a brąz wywalczył Jakub Działowy - kolejny z Krakusów.

Wśród juniorów młodszych po solowej akcji na 2. rundzie tytuł i złoty medal wywalczył Mateusz Manowski (Dobre Sklepy Rowerowe Author), wyprzedzając drugiego Dawida Łączkiewicza (UKS Koźminianka Koźminek) i trzeciego Jakuba Muriasa (CWKS Resovia Rzeszów).

Wśród juniorek tytuł wywalczyła Nikol Płosaj (UKS Jedynka Limaro Kórnik), która wygrała z drugą Agnieszką Skalniak (KK Tramwajarz Łódź) oraz trzecią Natalią Radzicką (UKS Jedynka Limaro Kórnik). Z kolei wśród juniorek młodszych złoto powędrowało do Karoliny Perekitko (GKS Cartusia Kartuzy), srebro przypadło Wiktorii Pikulik (BCM Notatek Ziemia Darłowska), a brąz Magdalenie Zielińskiej (UKS Sokół Kęty).