MŚ XC: Triumf Andreassena i Berty

Mistrzostwa Świata XC Vallnord 3.09

Simon Andreassen (Dania) oraz Martina Berta (Włochy) wygrali wyścigi Juniorów, we włoskim Vallnord. Najlepiej z Polaków pojechała Patrycja Piotrowska, która zajęła 28 miejsce. Filip Helta był 65, a Norbert Norwik uplasował się na 69 pozycji.

Trzeci dzień zmagań kolarzy górskich, należał do Juniorek oraz Juniorów. Na starcie stanęli również nasi reprezentanci. Jako pierwsze na starcie pojawiły się kobiety, które do pokonania miały 4 okrążenia. Bardzo mocno wystartowała Evie Richards (Wielka Brytania) i szybko wypracowała sobie niewielką przewagę. Niestety prowadzenie musiała oddać na drugim okrążeniu, lepiej dysponowanej zawodniczce z Włoch - Martinie Bercie. Na trzecim miejscu praktycznie od samego początku, podążała Nicole Koller (Szwajcaria). W dalszej części wyścigu sytuacja z przodu stawki nie uległa zmianie, Berta utrzymywała wysokie tempo i w sumie wypracowała sobie ponad minutę przewagi, co pozwoliło sięgnąć jej po tytuł Mistrzyni Świata Juniorek. Na drugim miejscu dojechała Richards, a podium uzupełniła Nicole Koller.

Patrycja Piotrowska, która była jedyną reprezentantką Polski w stawce, przez cały wyścig jechała w okolicach 30 pozycji. Ostatecznie zawodniczka KKW Superior Wałbrzych, wyścig ukończyła na 28 pozycji, ze stratą prawie 18 minut do liderki.

Punktualnie o godzinie 15:00, wystartowali Juniorzy, którzy mieli do pokonania 5 okrążeń. Już na początku zaatakował Simon Andreassen (Dania), który starał się uciec rywalom. W pogoń za nim ruszył Egan Bernal (Kolumbia), jednak nie był on w stanie zagrozić Duńczykowi. Andreassen jechał równy wyścig i utrzymywał bezpieczną przewagę. Za jego plecami toczyła się niezwykle ciekawa walka. Bernal na 4 okrążeniu stracił swoje dobre miejsce na rzecz reprezentanta Niemiec - Maximilliana Brandla. Jego strata z każdym kilometrem rosła i szanse na drugą lokatę, zmalały do zera. Na mecie nie było niespodzianek, Andreassen wygrał z zapasem 47 sekund, drugie miejsce zajął Brandl, a na najniższym stopniu podium stanął Bernal.

Filip Helta na początku wyścigu utrzymywał 36 lokatę, następnie spadł na dalsze pozycje. Nasz reprezentant ukończył wyścig na 65 miejscu ze stratą 1 okrążenia do zwycięzcy. 3 oczka niżej uplasował się drugi z Polaków - Norbert Nowik.

Przed nami jeszcze dwa emocjonujące dni. Jutro na trasę wyruszą młodzieżowcy.