CT: Triumf Sawa i Smith

20. Crocodile Trophy (18-26.10.2014, UCI S1, Australia)

Crocodile Trophy
Kenneth Lorentsen

Greg Saw (iHus-Spiuk Norge) oraz Imogen Smith (Subaru-MarathonMTB.com) triumfowali w 20. edycji Crocodile Trophy, zakończonej dziś w Port Douglas. Oboje zwycięstwo zapewnili sobie już wcześniej, mimo to dziś znów uplasowali się w czołówce swoich kategorii.

Ostatni etap, czasówka z Weatherby Station do Port Douglas, padł łupem Ramsesa Bekkenka (Koga KMC), który po kilku miejscach na podium, wreszcie stanął na jego najwyższym stopniu. Holender na 30-kilometrowej trasie uzyskał czas 58:13.62 i o 10 sekund wyprzedził Miltona Ramosa (Intense-TowCar). Za plecami tej dwójki zameldował się lider wyścigu, Greg Saw, a dalej był były zawodowiec, Massimiliano Lelli (Włochy), który zameldował się na 4. miejscu Open i wygrał swoją kategorię amatorów.

Greg Saw (iHus-Spiuk Norge) oraz Imogen Smith (Subaru-MarathonMTB.com) zostali zwycięzcami klasyfikacji generalnej elity 20. Crocodile Trophy. Saw wyprzedził o prawie 8 minut Cory Wallace’a (KONA Factory Team), z którym w drugiej połowie wyścigu toczył zaciętą walkę o zwycięstwo i dla którego jest to drugie z rzędu drugie miejsce w Crocodile Trophy. Trzecie miejsce zajął Milton Ramos (Intense-TowCar), który do zwycięzcy stracił już 23 minuty, natomiast kolejne miejsca zajęli Ramses Bekkenk (Koga KMC) oraz Węgier Márton Blazsó (Kross Hungary), zwycięzca 7. etapu wyścigu. Triumfator sprzed dwóch lat, Ivan Rybarik (Way2live Quantum Racing), mimo trzech wygranych etapów na koncie, zajął dopiero 7. miejsce, zmagając się z problemami technicznymi na trasie.

“Wystartowałem w Crocodile Trophy, bo bardzo tęskniłem za domem” – przyznał po wyścigu Saw, który jest Australijczykiem, ale obecnie mieszka w Norwegii. Pokonanie łącznego dystansu 735 kilometrów zajęło mu prawie 27 godzin. Niespełna 10 godzin więcej na pokonanie tego dystansu potrzebowała Smith, która była jedyną zawodniczką w kategorii elity kobiet, choć także okazałą się najlepsza ze wszystkich pań startujących w 20. Crocodile Trophy. „Bardzo chętnie ścigałabym się z większą liczbą kobiet” – mówiła Smith, „to był najtrudniejszy wyścig, w jakim kiedykolwiek brałam udział, ale podobał mi się każdego dnia” – dodała Australijka, która zapowiedziała, że w przyszłym roku wróci, by obronić tytuł.