Juniorska kadra MTB i Kellys

Drukuj

W zawodnikach młodego pokolenia tkwi przyszłość naszego kolarstwa. Przyglądamy się z bliska juniorskiej kadrze MTB wspieranej przez firmę Kellys, która od kilku miesięcy działa pod okiem trenera Rafała Hebisza.

Kolarstwo jest jedną z tych dyscyplin sportu, w której nic nie przychodzi od razu. Tutaj najmniejszy sukces jest poprzedzony latami wytężonej i systematycznej pracy, nie mówiąc już o zdobywaniu tytułów mistrzowskich. Dziś nie wystarczy biernie przyglądać się młodzieży, wybierając z nich tych najzdolniejszych. Kolarstwo w każdej swojej odmianie rozwinęło się na tyle, że pracę nad szkoleniem przyszłych mistrzów trzeba rozpocząć u podstaw (tak, tak, pozytywizm!). Powołanie kadry juniorów MTB to jedna z inicjatyw, która ma na celu rozwój najlepszych zawodników w kraju, aby w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się kolejnymi polskimi nazwiskami w czołówce światowego kolarstwa górskiego.

 
 

 

Jak kształtuje się kadra?

Od początku bieżącego roku najzdolniejsi juniorzy w kraju trenują pod okiem Rafała Hebisza, z którym współpracuje sztab osób odpowiedzialnych za poszczególne zadania. Szkolenia techniki (w których pomagał chociażby Arkadiusz Perin), opieka lekarzy i fizjoterapeutów, badania wydolnościowe... Ilość części składowych takiej instytucji to ogrom. Do tego dochodzi organizacja zgrupowań i wyjazdów na wyścigi. Ważnym elementem całej układanki jest też firma Kellys, na sprzęcie której młodzież trenuje i ściga się, ale także dzięki której uczy się chociażby promowania swojego wizerunku w mediach (bez czego dziś ani rusz...). Opowiada o tym sam trener kadry:

Realizowany przez nas program jest pracą u podstaw. Bardzo mocno skupiamy się nie tylko nad kolarskim rozwojem zawodników, lecz także nad pobocznymi aspektami, które pomogą im  stać się pełnowartościowymi zawodnikami w przyszłości. Dlatego poza samymi treningami szkolimy młodzież w zakresie żywienia, techniki jazdy, rozwoju personalnego czy też marketingu sportowego. Pomocy w tego typu szkoleniach udzielili Marek Konwa, Ola Dawidowicz, Joanna Iwankiewicz – lekarz sportowy czy Michał Putz z działu marketingu firmy Kellys. W kwestiach medycznych konsultuję się z dr Piotrem Kosielskim. Z kolei za opiekę fizjoterapeutyczną odpowiadają Bartosz Moskwa, Maciej Kusiak i Magdalena Zamolska.

Zawodnicy są pod stałą opieką i badamy ich postępy tak często jak to tylko możliwe. Przeprowadzamy specyficzne treningi ogólnorozwojowe z naciskiem na plyometrię, umiejętności upadania czy szybkości reakcji.  Jestem przekonany o tym, że taka wszechstronność jest kluczem do sukcesu.

 

 

 

Kto obecnie tworzy kadrę narodową?

 

Podczas ostatniego zgrupowania w Srebrnej Górze uczestniczyli Magdalena Zielińska, Aleksandra Klimczak, Estera Siarka, Maja Drelak, Filip Helta, Tomasz Rzeszutek i Stanisław Nowak.

- opowiada Rafał Hebisz.

 
 

 

W składzie znajduje się także Gabriela Wojtyła i Marceli Bogusławski, którzy trenują głównie w swoich klubach.

 

Młodzież czyni ogromne postępy. Są bardzo zaangażowani w pracę i niesamowicie szybko się rozwijają. Obserwuję, że progres dotyczy nie tylko zawodników objętych programem Kadry, lecz również kilku wiodących klubów MTB w Polsce. Poprawia się wyposażenie zawodników w sprzęt, dostęp do metod oceniających wydolność i pozycję na rowerze, czy metod treningowych. Słowa uznania należą się organizatorom cyklu zawodów Pucharu Polski XCO. Dzięki ich zaangażowaniu zawodnicy startują na wymagających trasach, przez co mogą uświadomić sobie poziom trudności i dostosować się do niego już od najmłodszych lat. Liczę na to, że nasz wspólny wysiłek będzie kontynuowany, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się z pokolenia kolarzy górskich na światowym poziomie.

- relacjonuje Rafał Hebisz

 
Kellys
 

 

Sprzęt sam nie jedzie, ale...

A czym kadrowicze wojują na trasach XCO? Głównie do ścigania używane są karbonowe modele Kellys Stage 90 (model ten mieliśmy okazję przetestować, a o wrażeniach przeczytacie tutaj: Test: Kellys Stage 90). W olbrzymim skrócie można napisać, że hardtail Kellysa to nowoczesna konstrukcja, która wspierać ma zawodników głównie na wymagajacych trasach cross-country. 

 
 

 

Bez wsparcia nasze cele byłyby bardzo ciężkie do zrealizowania. Sprzętowo wspiera nas firma Kellys, której zależy na rozwoju młodzieży. Wyposażyli nas w rowery Stage 90, które świetnie się spisują, a zawodnicy bardzo je chwalą. Ogromną pomoc zapewniły nam również hotel Koniuszy w Srebrnej Górze oraz hotel Bardo zapewniając pobyt podczas zgrupowań oraz wspierając nas organizacyjnie.

 

- wspomina Rafał Hebisz

 

Kellys
 
Kellys
 
Kellys
 
Kellys
 

 

 

Kolejne kroki

Kadrowicze pomimo młodego wieku mają już ze sobą spory bagaż kolarskiego doświadczenia. Kolejny poważny sprawdzian ich rozwoju czeka już niebawem – na horyzoncie widać już Mistrzostwa Europy we Włoszech, o czym przypomina trener:

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że głównym i nadrzędnym celem jest właściwy rozwój młodzieży. Dlatego właśnie zawody dla całej kadry juniorów zostały oparte na trudnych trasach, które rozwiną ich umiejętności. Ilość zawodów została okrojona do zupełnego minimum, tak aby mogli się oni skupić na drodze rozwoju.

Miło jest mi poinformować, że w ostatni weekend lipca Filip Helta, Marceli Bogusławski i Gabriela Wojtyła wystartują w Mistrzostwach Europy, a dzięki zaangażowaniu rodzimych klubów w tak ważnych zawodach wystartują również inni Reprezentanci Polski, m.in. Magdalena Zielińska, Patrycja Piotrowska, Wiktora Hudyka.

 

 

 

Juniorska kadra we wspólnej działalności z klubami oraz sponsorami, ma w efekcie zaowocować optymalnym rozwojem naszej kolarskiej młodzieży. Lata ubiegłe często pokazywały, że w młodszych kategoriach nie ustępowaliśmy krajom, gdzie szkolenie sportowe było rozwinięte na wyższym poziomie. Problem napotykaliśmy natomiast w kategoriach dojrzałych, nie licząc kilku wyjątków, jak chociażby Maja Włoszczowska. A jak to widzi Rafał Hebisz?

 

Sądzę, że zawodnicy powołani do startu w Mistrzostwach Europy są już na poziomie umożliwiającym rywalizację z europejską czołówką. Aby mówić jednak o jakiś sukcesach, program wspierania młodzieży musi się rozwinąć do poziomu europejskiego. W tym celu nadal poszukujemy osób, które mogą nas wspierać oraz ludzi, którzy chcieliby współpracować. Za 3-5 lat będę mógł mówić o sukcesach.

 

Jedną z docelowych funkcji kadry narodowej jest wyszkolenie zawodników na poziomie, który pozwoli im rywalizować jak równy z równym nie tylko w kategoriach młodzieżowych, ale także w przyszłości w elicie. Bez wątpienia profesjonalne przygotowanie w ramach zgrupowań oraz starty zagraniczne ze światową czołówką to pozycje obowiązkowe, aby założony cel osiągnąć.