Czego możemy się spodziewać na MP XC?

Środa Wlkp-Żerków 17-20 lipca

Drukuj

Najważniejsza impreza w kraju rozpoczyna się już jutro. Kto ma szansę wygrać ? Jak wygląda trasa? Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji przed Mistrzostwami Polski.

 

 

Trasy

Środa Wielkopolska: Tutaj rozgrywane będą pierwsze dwa dni zawodów. Na zawodników czekać będą dwie wyznaczone trasy, jedna przygotowana na sztafety, druga na sprinty. Nie są to bardzo wymagające odcinki, ale jak zapewniają organizatorzy zostały one wzbogacone o dodatkowe przeszkody, które urozmaicą rywalizację. Obie trasy są do siebie bardzo podobne, drugiego dnia wyścig rozgrywany będzie w formule XCE, a więc popularne eliminatory, które są bardzo widowiskowe. Formuła ta pierwszy raz została wprowadzona w 2010 roku, jednak pierwsze wyścigi były eksperymentem UCI i dopiero dwa lata później dołączyły one do rozgrywek Pucharu Świata. Ciężko sobie teraz wyobrazić brak tych rozgrywek w którymś kalendarzu. Jeśli chodzi o zasady to są one bardzo proste. Czterech zawodników w tym samym czasie startuje i na trasie walczy o zwycięstwo. Dwóch najlepszych kolarzy przechodzi do następnej rundy i tak do finałów. Zawodnicy po krótkiej trasie jadą na maksimum swoich możliwości i czasami kończy się to upadkiem, szczególnie w Środzie Wielkopolskiej wywrotka może być bolesna. Poniżej znajdziecie szczegółowe mapki przedstawiające obie trasy. Na temat tras w Środzie Wielkopolskiej wypowiedział się przedstawiciel organizatorów imprezy.

Daniel Kurpisz: "Zmagania w Środzie Wielkopolskiej będą niezwykłe widowiskowe. Centrum miasta na kilka dni zamieni się w arenę zmagań kolarzy górskich, którzy ścigać się będą po staromiejskich uliczkach, wzbogaconych o sztuczne, widowiskowe przeszkody"

Żerków: Trasa bardzo dobrze znana wszystkim zawodnikom, zawody rozgrywane od 2012 roku odbywały się właśnie tutaj. Warto wspomnieć że organizatorzy zbudowali tą pętle praktycznie od zera. Nie jest ona wytworem natury lecz człowieka, jednak nie można traktować tego jako minus. Poszczególne odcinki zostały stworzone po to aby w jak najlepszy sposób sprawdzić kolarzy. Wymagające podjazdy oraz trudne techniczne zjazdy nie dają chwili wytchnienia. Wymagająca trasa XC w Wielkopolsce ? Czemu nie, organizatorzy bardzo postarali się żeby kolarze mieli dobre miejsce do rywalizacji. Tegoroczna trasa została lekko zmodyfikowana tak aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić widowisko. Jest nowy techniczny zjazd, a podjazdy również nie będą łatwe. Oczywiście nie mogło zabraknąć najciekawszych zjazdów z zeszłego roku a mianowicie ,,Szalonego Drwala” zjazdu naszpikowanego belkami, które przy dość dużej stromiźnie jest bardzo trudnym odcinkiem. Szczególnie trudno jest tutaj gdy wjeżdża na niego grupa kolarzy, wystarczy jeden upadek żeby reszta zawodników miała problem z dalszą jazdą. Umiejętności techniczne i dobre ustawienie będzie tutaj kluczowe, w przeciwnym wypadku straty czasowe mogą okazać się bardzo duże. Następnym odcinkiem jest kamienna rzeź, która również jest trudnym technicznie zjazdem z dużą ilością kamieni, wywrotka tutaj również może okazać się bolesna. Trzecim zjazdem godnym uwagi jest szutrowy ślimak, specjalnie przygotowany singiel na którym prędkość może być trochę większa. Wydawać się może, że jest trochę łatwiejszy od pozostałych, ale koncentracja jest tutaj kluczowa, chwila nieuwagi może kosztować upadek. Po za nimi trzeba brać pod uwagę sztywne podjazdy, które wymagają dużej siły. Jak widać Żerkowska trasa nie należy do najłatwiejszych i każdy wyścig z pewnością nie będzie łatwym spacerkiem. Dobra kondycja, wyszkolenie techniczne oraz duże opanowanie i koncentracja będą niezbędne. Na początku lipca odbyła się konferencja prasowa podczas której na temat tegorocznej trasy wypowiedziała się Paula Gorycka, zawodniczka 4F Racing Team. 

Paula Gorycka: "Trasa jest bardzo ciężka fizycznie. Po sztywnych podjazdach od razu następują trudne technicznie zjazdy, na których trzeba być skoncentrowanym, także nie ma miejsca żeby odpocząć. Po raz kolejny ta trasa będzie ciekawa i dla zawodników i dla kibiców".

 
 
 

Kto może wygrać?

Wyścigi w kategoriach Sztafet, Sprintów,Juniorów, Elity do lat 23 oraz Elity zapowiadają się najciekawiej. Przedstawiamy wam zestawienie zawodników, którzy naszym zdaniem mają największe szanse na zdobycie tytułu Mistrza Polski,

Wyścigi Drużynowe 

Zeszłoroczne zmagania należały do drużyny Sante-BSA, która wygrała nad 4F Racing. W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej i do rywalizacji dołączyło kilka innych drużyn. Kross Racing Team ma bardzo mocny zespół, który ma szansę na zwycięstwo. Zawodnicy Superior Energy Team również mogą zrobić niespodziankę i zająć wysokie miejsce, w końcu startują u siebie i to może im pomóc. Młodym i bardzo ambitnym składem dysponuje zespół Mitutoyo Dema PWR Team, którego zawodnicy mają tendencję do mocnej jazdy. Ich dyspozycja również jest na wysokim poziomie, ostatnio bardzo dobrze pojechali etapówkę Bike Adventure i nie wykluczone, że namieszają w tegorocznym wyścigu. Oczywiście kolejność, którą wymieniliśmy jest przypadkowa, ostateczne wyniki rywalizacji poznamy już jutro. 

Eliminatory 

W zeszłym roku w sprintach triumfowali Borys Góral i Katarzyna Solus Miśkowicz. W tym roku będą walczyć o obronę tytułu i mają na to dużą szansę. Na ich drodze może stanąć kilku zawodników, świetnie dysponowanych w tym sezonie. Wśród pań na pewno zagrożenie stanowić będzie Anna Szafraniec z Kross Racing Team, klubowa koleżanka Katarzyny Solus-Miśkowicz. Również Aleksandra Dawidowicz z SGR Srebrna Góra może mocno namieszać. Nie powinniśmy też skreślać zawodniczek 4F Racing Team czyli Pauli Goryckiej oraz Moniki Żur. Zapomnieć nie można o Elżbiecie Figurze z MTB Silesia Rybnik, która ubiegłoroczne zmagania zakończyła na drugim miejscu. Każda z pań prezentuje dobrą dyspozycję i poważnie powinniśmy brać pod uwagę każdą z nich. Wśród mężczyzn walka zapowiada się wyśmienicie. Marek Konwa będzie próbował w tym roku sięgnąć również po tytuł w sprintach, jednak duże szanse ma też Piotr Kurczab czy Kornel Osicki. Bardzo duże znaczenie będzie miało samopoczucie tego dnia oraz przebieg rywalizacji. Niespodziewany upadek może wyeliminować zawodników z dalszego wyścigu. Do finału jednak dostać może się również Piotr Konwa (4F Racing Team), który jest bardzo młodym zawodnikiem, ale może zaskoczyć starszych kolegów. Marcin Kawalec w zeszłym roku zajął trzecie miejsce, jednak obronić tą pozycję z pewnością nie będzie łatwo. Mistrza Polski w sprintach poznamy już w piątek. 

 
 

U23

Kobiety: Wśród młodych zawodniczek również można znaleźć kilka faworytek do tytułu. Monika Żur, która posiada już tytuł Mistrza Polski w kolarstwie szosowym będzie próbowała zdobyć ten sam tytuł na górskich trasach. Tempa powinna być w stanie dotrzymać jej Rita Malinkiewicz, która w zeszłym roku zdobyła tytuł w kategorii Juniorek. Kolejną zawodniczką, która powinna pojechać dobry wyścig jest Iwona Kurczab z SGR Srebrna Góra. Jak widać faworytek nie ma wiele, ale podczas wyścigu wiele może się wydarzyć, dlatego powinniśmy poczekać do niedzieli. 

Mężczyźni: Mistrz z przed roku czyli Bartłomiej Wawak to chyba najmocniejszy kandydat w tej kategorii. 6 miejsce na Mistrzostwach Świata w maratonie oraz dobre wyniki na pozostałych imprezach sprawiają, że to właśnie on może po raz drugi z rzędu sięgnąć po tytuł. Bardzo mocnym zawodnikiem jest również Piotr Konwa, który ma szansę przyjechać na bardzo dobrej pozycji. Zawodnicy do lat 23 będą startować razem z Elitą, dlatego ostateczne pozycje poszczególnych kolarzy poznamy już w niedziele. 

Elita 

Kobiety: Na ten wyścig czekało wielu fanów kolarstwa. Murowaną faworytką jest oczywiście Maja Włoszczowska, która przed rokiem zdobyła tytuł i w tym roku będzie chciała zachować biało-czerwoną koszulkę. Jak wiadomo zawodniczka Liv Giant Pro XC Team zmagała się ostatnio z problemami zdrowotnymi i m.in dlatego nie mogła wystartować w memoriale Marka Galińskiego w Gielniowie. Świeżo upieczona Akademicka Mistrzyni Świata Katarzyna Solus-Miśkowicz ma szansę na stanięcie na podium. Jej wysoka forma podczas ostatnich zawodów w Jeleniej Górze napawa dużym optymizmem. Zawodniczka Kross Racing Team będzie musiała liczyć się ze swoją zespołową koleżanką Anną Szafraniec, która pokazała wysoką dyspozycję na zawodach w Polsce oraz w Czechach. Aleksandra Dawidowicz czy Paula Gorycka również mogą pojechać dobry wyścig. Młode zawodniczki również w tym sezonie pokazały, że potrafią jeździć równo i szybko. Wymienione zawodniczki z pewnością zapewnią wspaniałe widowisko wszystkim kibicom, wszystko wyjaśni się już w niedzielę. 

Mężczyźni: Pretendentów do tytułu wśród panów mamy przynajmniej kilku. Pierwszym z nich jest Marek Konwa, który jest Akademickim Mistrzem Świata w jeździe indywidualnej oraz wice Mistrzem Świata ze startu wspólnego. Konwa jest w bardzo dobrej formie i z pewnością jego celem w Żerkowie będzie obrona tytułu. W wyścigu z pewnością nie może on lekceważyć braci Brzózka z JBG2 Team, którzy w tym sezonie rewelacyjnie spisują się na wyścigach i będą mocno naciskać aby zwyciężyć w tegorocznych mistrzostwach. Ich zespołowy kolega Mariusz Kowal powrócił do znakomitej formy i również może zająć bardzo dobre miejsce. Z innych teamów bardzo mocni zawodnicy to Piotr Kurczab, Bartosz Banach czy Marcin Kawalec. Kornel Osicki z Kross Racing Team również bardzo dobrze radzi sobie na trasach XC i może powalczyć o podium. Na starcie zawodów stanie prawie 70-ciu zawodników, dlatego walka o tytuł Mistrza Polski będzie niezwykle emocjonująca.