Materiał zawiera treści reklamowe

Jak kupić dobry i tani rower?

Poradnik dotyczący zakupu taniego roweru

Drukuj

Zakup roweru z niskiej półki to często większe wyzwanie niż nabycie droższego modelu. O co pytać sprzedawców i jak dokonać wyboru?<br />

Zakup roweru z niskiej półki to często większe wyzwanie niż nabycie droższego modelu. O co pytać sprzedawców i jak dokonać wyboru?
Miejsce zakupu
Podstawowym dylematem dla klienta jest wybór sklepu, w którym zamierza on dokonać zakupu.

W przypadku lokalizacji stacjonarnych dylemat jest mniejszy. Udajemy się do specjalistycznego sklepu rowerowego w naszej okolicy (bliższej lub dalszej, w zależności od możliwości komunikacyjnych), najlepiej takiego który cieszy się dobrą opinią znajomych rowerzystów. Oprócz dobrego zaopatrzenia sklepu warto zwracać uwagę na kompetencje sprzedawców, która nie zawsze stoi na najwyższym poziomie. W okresie początku sezonu często spotykamy się z problemem szybkiej chęci sprzedaży zalegającego towaru, co nie jest trudne w przypadku początkujących miłośników dwóch kółek. Tymczasem prawdziwy sprzedawca-pasjonat będzie potrafił doradzić nam własnym doświadczeniem, dobrać odpowiedni rozmiar ramy, a może nie polecić zakupu u siebie tylko skierować gdzieś indziej, ew. poczekać na kolejną dostawę. Wówczas możemy żywić przekonanie, że trafiliśmy na sprzedawcę wierzytelnego.
 

Zakup roweru w sklepie stacjonarnym uważamy za najlepsze rozwiązanie


Jeśli zakupu chcemy dokonać w sklepie internetowym czy też na sieciowej aukcji, to tutaj sytuacja jest trudniejsza. Sprzętu nie możemy dotknąć ani przejechać się na nim przed zakupem. Pozostają opinie innych użytkowników czy też znajomych rowerzystów. Zawsze warto zwracać uwagę na geometrię ramy oraz jej rozmiar, a także dokładne wyposażenie i długość udzielanej gwarancji.

W jednym i drugim przypadku warto przejrzeć kilka lub kilkanaście sklepów (dużo więcej możliwości w internecie) i podjąć decyzję po ocenie poszczególnych modeli oraz stosunku ceny do jakości. Jeśli mamy doświadczonego rowerzystę w gronie znajomych, to zawsze warto poradzić się go lub udać się do sklepu po dokonanie ostatecznego zakupu.

Na koniec jedna ważna rada, o której większość z nas doskonale wie: unikajmy supermarketów. Zazwyczaj obsługa jest tam na bardzo niskim poziomie, podobnie jak asortyment.

Rozmiar ramy
Na ten temat napisano już bardzo wiele. Najważniejszą zasadą jest ta, aby do roweru przymierzać się na żywo, wówczas mamy najlepszą możliwość oceny. Porównywanie geometrii i wybór na tej podstawie w sklepach jest również pewnym rozwiązaniem, ale nie zawsze do końca odzwierciedlającym faktyczne właściwości ramy.

Wielu początkujących klientów rowerowych zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość rury podsiodłowej, która tak naprawdę niewiele mówi o naszym potencjalnym sprzęcie. Uwagę trzeba zwrócić również na efektywną długość górnej rury, kąt główki sterowej i rury podsiodłowej, długość tylnego widelca czy też stack i reach. Więcej o tych parametrach znajdziecie w naszym poradniku geometrycznym.

 

 

Dobór rozmiaru i geometrii ramy ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i efektywności jazdy


Generalnie jazda sportowa powinna charakteryzować się krótszą ramą, siodłem umieszczonym powyżej kierownicy oraz kątami zbliżonymi do 71 st. (główka) i 73 st. (rura podsiodłowa). Wysokość rury podsiodłowej powinna natomiast wynosić ok. „długość nóg x 0,57". Popularny wzór jest jednym z punktów wyjścia - długość nóg mierzymy tutaj stojąc boso tyłem do ściany i dokonując pomiaru od podłogi do kroku. W ostatecznym pomiarze warto również sprawdzić, czy stojąc obiema nogami na ziemi i mając ramę pomiędzy nogami, pomiędzy krokiem a rurą górną ramy zmieści się szerokość dłoni. Zasada ta jest bardzo ważna w rowerach górskich, gdzie pozwala uniknąć przykrych konsekwencji kontaktu krocza z twardą powierzchnią.

W przypadku rowerów szosowych prosty pomiar wygląda z kolei następująco:
Rozmiar klasycznej ramy szosowej = długość nogi [cm] x 0,67
Rozmiar ramy szosowej slopingowej = długość nogi [cm] x 0,58

W rowerach trekkingowych i miejskich najbardziej liczy się komfort jazdy oraz wyprostowana sylwetka, którą można uzyskać m.in. dzięki zakupie większej niż w przypadku modeli sportowych ramy.

Doborem odpowiedniej geometrii oraz rozmiaru ramy pod nasze parametry anatomiczne zajmują się również specjalistyczne studia bikefittingu.

 

 


Przed końcowym zakupem
Zawsze warto spróbować negocjować cenę, szczególnie jeśli kupujemy rower w sklepie stacjonarnym. Argumentem przemawiającym na naszą korzyść może być przyszłe serwisowanie roweru w tym punkcie, zakup komponentów i akcesoriów oraz polecanie go wśród znajomych. Dobrym okresem zakupu jest późna jesień i zima, kiedy sklepy wyprzedają kolekcję sezonową z dużymi rabatami.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na dany model, to zawsze powinniśmy poprosić sprzedawcę o możliwość przejechania się na rowerze. Najczęściej nie pozwalają oni na wypożyczenie roweru choćby na jeden trening, ale raczej w większości przypadków możliwe jest przejechanie się drogą nieopodal sklepu. Warto wówczas zwrócić uwagę na dopasowanie geometrii podczas jazdy, jakość działania napędu i hamulców oraz zwrotność sprzętu. Wszystkie cechy zależą od wybranego modelu oraz poziomu cenowego.

 

W przypadku nowego roweru zawsze warto również dokładnie omówić warunki gwarancji. Najważniejszy jest okres jej trwania oraz komponenty, które obejmuje. Nie wszyscy dystrybutorzy chętnie dzielą się takimi informacjami, ale profesjonaliści z miłym uśmiechem na twarzy odpowiedzą nam na wszystkie stawiane pytania. Warto wiedzieć, czy np. po zerwaniu łańcucha możemy zgłosić się do serwisu po wymianę czy jest to zawsze nasza wina. Podobnie będzie w przypadku innych źle zamontowanych komponentów z winy producenta czy też wad materiałowych ramy, skutkujących jej uszkodzeniem.

Podsumowanie
Kupno roweru, szczególnie przy ograniczonych środkach finansowych, nie jest rzeczą łatwą. Mimo wszystko zastosowanie się do powyższych porad może skutecznie pomóc w doborze roweru. Jeśli nie mamy pewności co do własnych umiejętności, to warto spytać znajomego kolarza lub wspomóc się specjalistycznymi forami internetowymi, m.in. takim jak nasze. Ich użytkownicy często chętnie dzielą się opiniami o danym modelu czy też pomagają porównać go z innymi, które akurat mamy na myśli.

Oprócz samych aspektów technicznych nie należy zapominać o estetyce sprzętu, która jest również istotna. W końcu to my będziemy oglądać ten rower bardzo często! Życzymy powodzenia w zakupach.